Bu site, yargı kararlarına herkesin kolayca ulaşabilmesi ve yargı kararları içerisinde aranılan konu veya kavramların kısa sürede bulunabilmesi amacıyla kurulmuştur. Henüz kurulum aşamasını tamamlamayan sitemizin daha da gelişmesi için, kullanıcıların eklediği yargı kararlarıyla katkıda bulunmaları gerekmektedir. İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir. Faydalı olabilmek dileğiyle... Site Yönetimi

Hukuki Danışma ve Reklam Yasağı:

Değerli Site Üyelerimiz ve Ziyaretçiler, Avukatlık Kanununun 35. maddesine göre hukuki konularda danışma ve görüş bildirme sadece Avukat Meslektaşların tekelinde olan bir haktır. Lütfen hukuki sorularınızı açacağınız davalara veya halen görülmekte olan davalarınıza indirgemeyiniz. Aynı kanunun 55. maddesine göre Avukatların iş elde etmek için, reklam sayılabilecek her türlü teşebbüs ve harekette bulunmalarının da yasak olduğunu lütfen unutmayınız.


Hukuki Danışma ve Reklam Yasağı 12 Mayıs 2014 tarihli güncellemesi:
Avukat meslektaşlarımızın hak ve yetkilerini korumak adına aldığımız karar gereği, hukuki danışma içeren soruları kabul etmemekteyiz. Ancak aşağıdaki bağlantıya giderek somut olay, konu veya kanun maddesi göndererek, konunuzla ilgili emsal yargı kararlarını (içtihatları) bulmamızı bizden talep edebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, saygılar sunarız.
Emsal Karar Talep Forumları (Bu Konuda Karar Var mı?)

17/01/2011 Tarihli Güncelleme:

Sitemize eklenen "Bu konuda karar var mı" bölümü ile, kullanıcıların gönderdikleri olay, konu veya kanun maddesine  uygun yargı kararlarını bularak kullanıcıya gönderme hizmetimiz aktifleşti...

16/02/2011 Tarihli Güncelleme:

Danıştay Kararları bölümü aktif hale getirildi ve yeni Danıştay Kararları eklendi.

17/03/2011 Tarihli Güncelleme:

"Web" isimli yeni karar arama motorumuz ile aynı anda bir çok hukuk ve içtihat sitesinde yargı kararı arayabilme özelliği aktif hale getirilerek kullanıcıların hizmetine sunuldu. Böylece kullanıcının hukuk ve içtihat sitelerinde dağınık halde yer alan içtihatları sistematik bir şekilde bularak, o sitenin sayfasına yönlendirilmesi sağlandı.

16/04/2011 Tarihli Güncelleme:

"AİHM" karar arama motoru ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarında içtihat arayabilme özelliği aktifleşti. İlk aşamada Türkiye ile ilgili kararlar veritabanına eklendi. Değişik ülkelere ait Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının Türkçe ve/veya farklı dillerde eklenmesi çalışmaları ise devam etmektedir.

08/05/2011 Tarihli Güncelleme:

kararara.com resmi blog sitesi "//karararacom.blogspot.com" adresiyle açıldı. Blog adresinde bulunan karar paylaşımları ile, kararların özet akışlarına kolayca ulaşabilme ve yargı kararlarını değişik platformlarda (örneğin sosyal ağlarda) paylaşıp kararları yorumlayabilme özellikleri eklendi... kararara.com sitesinin facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde de yerini alması sağlandı. İlk günden bu güne kadar "hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermek" ilkesiyle yola devam eden kararara.com sitesi, bünyesindeki yargı kararlarını sosyal medyada ve ağlarda paylaşmaya devam ederek yeni bir hedefi daha gerçekleştirdi.

NOT: kararara.com blog sitesinde karar yayınlamak veya hukuki yazılar yazmak isteyen hukukçular e-posta adreslerini ve isteklerini site iletişim formundan göndererek yetkilendirme talebinde bulunabilirler.

15/05/2011 Tarihli Güncelleme:

Siteye "İstatistikler" sayfası eklendi. İlk istatistikler olarak "En Çok Görüntülenen Sayfalar", "En Çok Okunan Kararlar", "En Çok Yapılan Aramalar", "Ziyaretçi Trafiği", "İllere Göre Ziyaretçi Dağılımı", "Google Etiketleri" şeklinde veriler eklendi.

01/06/2011 Tarihli Güncelleme:

Site veritabanındaki bütün yargı kararlarına "Facebook'ta Paylaş" ve "Tweetle" butonları eklendi. Böylece kullanıcının sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla okuduğu kararı arkadaşlarıyla kolayca paylaşabilmesine imkan sağlandı.

05/06/2011 Tarihli Güncelleme:

"Yargıtay", "Danıştay", AİHM" ve "Web" ana sayfalarına eklenen form ile kullanıcıların mail adreslerini göndererek, "kararara.com sitesi e-posta aboneliği" servisinden yararlanmalarına imkan sağlandı. Böylece yeni eklenen güncel yargı kararlarının, abonelerin e-mail adreslerine gönderilmesi servisi başladı.

10/09/2011 Tarihli Güncelleme:

Site veritabanına eklenen en yeni ve güncel yargı kararlarına "Yargıtay", "Danıştay", AİHM" ve "Web" ana sayfalarından anında ulaşılabilmesi için kayan yazı içerisine "//feeds.feedburner.com/Karararacom" rss içeriği eklendi. Ayrıca Google +1 düğmesi site ana sayfalarına eklenerek kullanıcıların Google aramalarında kararara.com sitesini paylaşmalarına imkan sağlandı.

23/09/2011 Tarihli Güncelleme:

Siteye eklenen "Mevzuat Arama Motoru" ile kullanıcılara, kanunlar ve diğer mevzuata kolayca ulaşıp arama yapabilme imkanı sağlandı. Geri bildirim yapan bir kısım kullanıcılarımızın, yargı kararlarını okurken site içerisinde ilgili mevzuata da ulaşmak istediklerini bildirmeleri bu gelişmede etkili oldu. Veritabanına daha fazla mevzuat ekleme ve yine bir kısım kullanıcının talebi olan mevzuat - içtihat ilişkilendirmeleri konusundaki çalışmalar ise devam etmektedir.

23/10/2011 Tarihli Güncelleme:

Sitemize "Yargılama Giderleri Hesaplama Programı" servisi eklendi. Bu program ile kullanıcı hukuk davası açılması sırasında adliye veznesine yatırılması gereken toplam masrafı kolaylıkla öğrenebilecektir. 6100 sayılı Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile hukuk sistemimize giren "gider avansı" kurumuna göre, davacı davanın ilk açılışı esnasında yargılama giderlerini avans olarak mahkeme veznesine yatırmalıdır. Dava sonunda yatırılan miktarı aşan gider var ise fark sonradan tamamlanacak; yatırılan miktarın altında gider olur ise fark iade edilecektir. İşte bu program ile davanın ilk açılışında yatırılması gereken toplam harç ve gider avansı kolaylıkla hesaplanabilmektedir.

30/10/2011 Tarihli Güncelleme:

Kullanıcılardan gelen talep üzerine "Yargılama Giderleri Hesaplama Programına" dava değerine göre harç ve gider avansı hesaplama kodu eklendi. Böylece kullanıcının dava açılması sırasında mahkeme veznesine yatırılması gereken başvuru harcı, peşin harç(karar ve ilam harcının dörtte biri) ile yeni HMK ile getirilen Gider Avansı toplamını kolaylıkla hesaplayıp öğrenmesine imkan sağlandı.

22/11/2011 kararara.com 1 yaşında:

kararara.com sitesi hukuk ve internet dünyasındaki 1. yılını bugün doldurdu... Bu bir yıl içinde sizlerin katkı ve önerileri ile aranızda bir yer edindik... Eleştirilerinizle kendimizi güncelledik ve biraz daha geliştirdik... Bugün itibariyle yeterli teknik altyapı ve içtihat veritabanına sahip olmanın sevinciyle hizmete devam etmekteyiz… Bilindiği üzere ilkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir. Faydalı olabilmek dileğiyle hepinize teşekkür ederiz… Site Yönetimi…

31/12/2011 Tarihli Güncelleme:

2012 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre "Kanuni Vekalet Ücreti Hesaplama Programı" eklendi. Tarifenin 11/1. maddesinde belirtilen "Şu kadar ki asıl alacak miktarı 1.666,66 TL'ye kadar olan icra takiplerinde avukatlık ücreti, tarifenin ikinci kısmının, ikinci bölümünde, icra dairelerindeki takipler için öngörülen maktu ücrettir. Ancak bu ücret asıl alacağı geçemez." kuralı ile, tarifenin 12/2. maddesinde belirtilen "Şu kadar ki asıl alacak miktarı 3.333,33 TL'ye kadar olan davalarda avukatlık ücreti, tarifenin ikinci kısmının, ikinci bölümünde, icra mahkemelerinde takip edilen davalar için öngörülen maktu ücrettir. Ancak bu ücret asıl alacağı geçemez." kuralına göre oluşan yeni düzenleme doğrultusunda programlama yapılarak, vatandaşların ve avukatların hizmetine sunuldu.

19/02/2012 Tarihli Güncelleme:

Ceza davaları için Temyiz Dilekçesi Hazırlama Formu programlanarak siteye eklendi. Böylece bir ceza davasında sanık, katılan, müşteki, mağdur veya suçtan zarar gören sıfatını haiz taraflar ile vekilleri olan avukatlar için, kolay ve hızlı bir şekilde temyiz dilekçesi hazırlanmasına imkan sağlandı. Kullanıcının yapması gereken, mahkeme karar bilgilerini girdikten sonra, programda belirtilen temyiz nedenlerinden kendileri ve davaları için uygun olanları seçip "temyiz dilekçesi hazırla" butonuna basmaktır. Hazırladığımız programda gördüğünüz hata ve eksiklikleri iletişim formu ile bize iletmeniz gelişim açısından yararlı olacaktır. Faydalı olması dileğiyle...

03/03/2012 Tarihli Güncelleme:

kararara.com kullanıcılarından gelen istek üzerine, kararara.com resmi paylaşım forumu açıldı. Forumumuzun içtihat paylaşım alanlarında içtihat paylaşabilir, paylaşılan içtihatları okuyabilir, yorum yapıp soru sorabilir ya da arama yapabilirsiniz. Hukuki paylaşım forumlarında hukuki soru ve sorunlarınıza cevap arayabilir, basından hukuk haberlerini, akademik hukuki çalışmaları veya sizin için önemli olan her şeyi diğer meslektaşlarınızla ve kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Teorik ve pratik hukuk forumlarında hukuki bilgi, belge, doküman paylaşabilir, teorik ve pratik anlamda her türlü hukuki meseleleri tartışmaya açabilirsiniz. Genel forumlarda ise forum lokalinde takılabilir veya diğer hukuk sitelerini gezebilirsiniz. Forumda yapacak o kadar çok şey bulabilirsiniz ki burada anlatmakla bitmez. Bu nedenle yazıyı uzatarak daha fazla zaman kaybettirmeden, sizi aşağıda forum üyelik linkine yönlendirelim. Bu forumu kararara.com kullanıcıları için kurduk, yaşatacak ve geliştirecek olan da siz değerli sevenlerimizdir. Unutmayalım ki, hukukumuzu geliştirmenin en kolay yolu hukuki olan her şeyin serbestçe tartışılması ve de paylaşılmasıdır.

>>>Forum üyelik linki<<<

07/05/2012 Tarihli Güncelleme:

İçtihat Ekleme Yarışması düzenlendi. 07 Mayıs - 30 Mayıs 2012 tarihleri arasında Forum Yargıtay Kararları bölümüne en çok içtihat ekleyen kullanıcıya sembolik ödül olarak kararara.com kupa bardağı hediye edilmesi öngörüldü. Böylece kullanıcıların içtihat eklemesinin site gelişimi açısından önemi vurgulandı. Yeni oluşturulan Hukuki Bulmaca ile de kullanıcı hukukçularımızın hukuki kavram ve kelimelerde pratik yapmaları amaçlandı...

12/06/2012 Tarihli Güncelleme:

Hukuk davaları için Temyiz Dilekçesi Hazırlama Formu programlanarak siteye eklendi. Böylece bir hukuk davasında davacı, davalı veya müdahil sıfatını haiz taraflar ile vekilleri olan avukatlar için, kolay ve hızlı bir şekilde temyiz dilekçesi hazırlanmasına imkan sağlandı. Kullanıcının yapması gereken, mahkeme karar bilgilerini girdikten sonra, programda belirtilen temyiz nedenlerinden kendileri ve davaları için uygun olanları seçip "temyiz dilekçesi hazırla" butonuna basmaktır. Hazırladığımız programda gördüğünüz hata ve eksiklikleri iletişim formu ile bize iletmeniz gelişim açısından yararlı olacaktır. Faydalı olması dileğiyle...

16/08/2012 Tarihli Güncelleme:

Sayın üyelerimizden gelen talep ve ihtiyaç üzerine dava, icra ve temyiz dilekçe örnekleri ile sözleşme metni örneklerinin paylaşılabileceği forum olan, "Dilekçe ve Sözleşme Örnekleri" forumu açılmıştır. Kullanıcılarımızdan beklentimiz, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile Telif Hakları kurallarına uygun olmak koşuluyla arşivlerinde mevcut olan dilekçe ve sözleşme örneklerini paylaşmalarıdır. Katkı ve ziyaretlerinizden ötürü şimdiden teşekkürlerimizi sunarız. Saygı ve sevgilerle...

22/11/2012 Sitemiz kararara.com 2. Yaşında...

Bundan tam 2 yıl önce 22 Kasım 2010 günü kararara.com sitesinin açılış butonuna bastığımızı daha dün gibi hatırlıyorum. Büyük bir heyecan içindeydik. Acaba sevilir miyiz, tutunur muyuz, yükselir miyiz, başarabilir miyiz... gibi bir çok soru yumağı içerisinde tartıştığımız o günlere döndüm bir an. Bütün bu soruların cevabını işte bu iki yıl içerisinde aldık.
Sevildik...
Tutunduk...
Yükseldik...
ve başardık...
Simdi arkama baktığımda bir çalışmanın, bir emeğin ve bir hak edişin hikayesini görüyorum. Sadece Yargıtay'ın bir kaç dairesinin az sayıdaki içtihatlarından ibaretti o günlerdeki arama motorumuz. Günlük ziyaretçi sayımız belki parmakla sayılır kadar azdı. Günlük sayfa görüntüleme sayımız ise zaten az olan sayfalar kadardı. Ama bütün bunların ötesinde bir amacımız ve idealimiz vardı. Yüksek Yargı İçtihatlarının başta hukukçular olmak üzere herkese açık olması, her vatandaşın aradığı konuda bir emsal karar bulabilmesi gibi hedeflerin yanında, basit bir kullanım ve sade bir görselliği amaçladık her zaman. İşte bu amaç ve ideallerimizi yaşattıkça sevildik, tutunduk, yükseldik ve böylece başardık.
Kullanıcılarımızın aradığını bularak ayrılmaları, bulduklarının kendilerine faydalı olması, faydalandıktan sonra tekrar gelmeleri tek mutluluk kaynağımız oldu. Hukuk arayan, adaleti bulmak isteyen, başından geçen olaya benzer durumlarda ne gibi kararlar verildiğini öğrenmeyi amaçlayanların sığınılacak limanı olmaktı bizi sevindiren.
Şu ana kadar 736.441 ziyaretçi ve 2.019.410 görüntülenen sayfa sayımızla hukuk siteleri ve forumları arasında kendimize hatırı sayılır bir yer edindik. Gün geçtikçe artan istatistiklerimiz de bizi ayrıca mutlu etmekte. Henüz 6 aylık bir geçmişe sahip olan Yargı Kararı Paylaşım ve Tartışma Platformumuz, yani forumumuzda yapılan tartışma ve paylaşımlarımızın sayısı on bini geçti bile. Bütün bunlar gösteriyor ki, haklı bir gururu yaşamanın tam zamanı. Bu vesileyle bizi bu başarılara taşıyan başta siz değerli kullanıcılarımız ve üyelerimiz olmak üzere, Sayın site çalışanlarımıza ve site yönetimine kararara.com sitesinin 2. yılını kutlamak adına teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.
kararara.com sitesi adına Site Yöneticisi (Admin)
www.kararara.com

31 Aralık 2012 Tarihli Güncelleme:

İlk defa 2012 yılında olmak üzere, her yıl devam edecek "Yılın İçtihadı Seçimi" etkinliği gerçekleştirildi. Üyelerimiz, çalışanlarımız ve tüm kullanıcılarımızın katılımıyla yılın içtihadı adayları olarak Yargıtay'ın 2012 yılında vermiş olduğu Hukuk veya Ceza Daireleri Kararları içerisinden seçilen 10 içtihat oylamaya açıldı. Yılın içtihadı olmaya aday kararların adil, tarafsız, gerekli, yerinde, doğru, hukuki ve ahlaki değerleri tatmin eden, özgün, hukuki, kolay anlaşılır, yazım ve dil bilgisi kurallarına uygun olma şartlarının tamamını birlikte ihtiva etmesi gerektiği vurgulanarak çalışmalar yapıldı. Bu yarışma anketinden beklentimiz olan, içtihatların hukukumuzdaki önemine vurgu yapmakla birlikte, içtihat oluşturan yüksek mahkemelere ürettikleri eserlerin dikkatle izlendiği mesajını göndermek amaçları gerçekleştirilmek suretiyle Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 2012/23738 K. 2012/25211 K. sayılı KONUT KREDİLERİNDE HAKSIZ ŞART konulu içtihadı oyların %20.04 üne tekabül eden toplam 111 oy alarak Yılın İçtihadı seçildi. Oy dağılımını ve yüzdeleri görmek için bu bağlantıya gidebilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle, saygılar sunarız...

"2012 Yılının En İyi İçtihadı"

21 Temmuz 2013 Tarihli Güncelleme:

kararara.com sitesince hazırlanan, işlenen suça göre hapis ve adli para cezası hesaplama programı tamamlanarak "Ceza Hesaplama Programı" adıyla değerli site kullanıcılarımızın beğenilerine sunuldu. Basit bir kullanım şekli ve sade ara yüzüyle herkesin kolaylıkla ceza hesaplayabileceği bu program, başta değerli vatandaşlarımız olmak üzere, hakim, savcı, avukat ve diğer hukukçular için vazgeçilmez bir ceza hesaplama aracı olacaktır. Kullanıcılarımızdan beklentimiz tespit ettikleri hata ve eksiklikleri bize bildirerek programın gelişimine katkıda bulunmalarıdır. Faydalı olabilmek dileğiyle saygılar...

22 Kasım 2013 kararara.com 3 Yaşında:

Sitemiz bu gün itibariyle 3. yaşını doldurdu. Bir kaç yargıtay kararını amatörce siteye ekleyerek başladık ve bugün itibariyle 130.000 den fazla yargı kararını vatandaş ve hukukçularla paylaşarak bu alanda en iyi olduk. Şu an itibariyle 2.332.976 ziyaretçi ve 5.472.656 sayfa görüntüleme ile ülkemizin en iyi hukuk forum siteleri arasında yerimizi de aldık. Bu vesileyle bizi bu günlere getiren başta site çalışanlarımız olmak üzere, tüm site üyeleri ve misafir ziyaretçilere sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.
İyi ki doğdun kararara.com !

23 Ocak 2014 Tarihli Güncelleme:

Sayın site üyelerimiz ve değerli ziyaretçiler, Uzun zamandır infaz ve denetimli serbestlik sürelerini hesaplayan bir program yapmamız konusunda sizlerden yoğun talep alıyorduk. Son çıkan yasalarla tam bir karmaşaya dönen infaz ve denetimli serbestlik sürelerinin hesabını bir kaç tıklamayla kolayca yapan bir program bizce de ihtiyaç oldu. Bu nedenle aşağıda link adresini paylaştığımız programı tasarladık ve beğenilerinize sunduk. Programda tespit ettiğiniz eksiklik ve hataları bildirmeniz gelişim açısından önemlidir. Faydalı olması dileğiyle...
İNFAZ (YATAR) ve DENETİMLİ SERBESTLİK HESAPLAMA PROGRAMI

20 Haziran 2014 tarihli güncelleme

Site arayüzünde kullanım kolaylığı ve görsellik anlamında bir takım tasarım değişikliğine gidildi. Css ve javascript kodlamasıyla arama motoru güçlendirildi ve site üst menüsü yeniden düzenlendi. kararara.com sitesinin tasarım ilkeleri içinde en başta gelen "sadelik ve kullanım kolaylığı" temalı değişiklik değerli kullanıcılarımızın beğenisine sunuldu. (Kıyaslama açısından sitemizin önceki arayüzünü buradan inceleyebilirsiniz.) Faydalı olması dileğiyle...

22 Kasım 2014 kararara.com 4 Yaşında:

kararara.com sitesi ilk kurulduğu 2010 yılının 22 Kasım gününden itibaren 4. yılını bugün tamamlamış bulunmaktadır. "Yargı kararlarının herkese açık olması ve aranılan kararların kolayca bulunabilmesi gerektiği" ilkesiyle kurulan sitemiz bugün itibariyle 150.000 den fazla Yüksek Mahkeme Kararını bünyesinde barındırmaktadır. Siz değerli üyelerimizin ilgi ve desteğiyle içeriğimizi ve arama motorumuzu her geçen gün güçlendiriyor, yeni ve güncel içtihatları sizlerle birlikte takip etmekten de büyük bir heyecan ve sevinç duyuyoruz. Bu vesileyle sitemize olan ilgi ve katkılarından ötürü başta site gönüllülerimiz olmak üzere tüm üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.
kararara.com Site Yönetimi

22 Ocak 2015 Tarihli Güncelleme:

kararara.com sitesince tasarlanan ve kodlanan Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama Programı değerli üyelerin kullanımına sunuldu. Programın gelişimi açısından tespit edilen hata ve eksikliklerin bildirilmesini beklenmektedir. Faydalı olması dileğiyle...
KIDEM ve İHBAR TAZMİNATI HESAPLAMA PROGRAMI - 2015

16 Şubat 2015 Tarihli Güncelleme:

kararara.com sitesi paylaşım forumunun tasarımı ve arayüzü Christian Bullock tarafından hazırlanan "Absolution" teması kullanılarak tamamen yenilendi. Bu yenilikle kullanım kolaylığı, güvenlik ve hız artışı ile görsel uyum amaçlandı. Sitemiz sosyal ağındaki bir kısım hata ve eksiklikler de giderildi. Forumun önceki halini buradan yeni tasarımını ise bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz. Yeni bir yenilikte görüşmek ve faydalı olabilmek dileğiyle :)

08 Temmuz 2015 Tarihli Güncelleme:

Sitemizin mobil uygulaması olan "Kararara" Google Play Android Markette yayınlanarak değerli üyelerimizin kullanımına sunulmuştur. Aşağıdaki ikona tıklayarak uygulamayı cep telefonunuza kolayca indirip kurabilir ve artık bizi cebinizde taşıyabilirsiniz :)

08 Ocak 2016 Tarihli Güncelleme:

Sitemizin mobil uygulaması olan "kararara.com" uygulamasının android ve ios yeni sürümleri Google Play Android Market , App Store ve Windows Phone Store'da yayınlanarak siz değerli üyelerimizin kullanımına sunulmuştur.
Yeni sürüm notları:
1- Karar Arama Motoru
2- Harç Hesaplama Modülü
3- Vekalet Ücreti Hesaplama Modülü
4- İnfaz ve Yatar Hesaplama Modülü
5- Güncel İçtihatlar Modülü
6- Forum ve Sosyal Ağlar Modülü
7- Karar Talep Modülü
8- Bildirim Modülü
ve devamı...

14 Şubat 2016 Tarihli Güncelleme:

Servislerimiz arasına “Serbest Meslek Makbuzu Hesaplama Programı 2016´´ adlı program eklenmiştir. Programda bulunan Stopajlı Brütten Hesapla, Stopajsız Brütten Hesapla, Stopajlı Netten Hesapla, Stopajsız Netten Hesapla ve Tahsil Edilenden Hesapla seçenekleri ile avukat serbest meslek makbuzu hesaplanabilmektedir. Faydalı olması dileğiyle…
SERBEST MESLEK MAKBUZU HESAPLAMA PROGRAMI 2016

22 Kasım 2017 kararara.com 7 yaşında!

2010 yılının Kasım ayında 100 adet Yargıtay kararını amatörce HTML sayfalarına eklediğimiz o günden beri tam 7 yılı geride bıraktık.
Şöyle bir baktığımızda, 500.000'i aşkın yargı kararını bünyesinde barındıran karar arama motorumuz, 14.000'i aşkın üyesi, 335.000 den fazla hukuki bilgi paylaşımı bulunan forumumuz, infaz hesaplama, ceza hesaplama, yargılama gideri hesaplama vs. hukuki hesaplama servislerimiz, temyiz dilekçesi hazırlama formlarımız ve daha birçok hukuki fayda sağlayan araçlarımızla siz değerli üyelerimizin yanında olmaktan gurur duyuyoruz.
Sitemizin en değerli servisi olan "Yeni / Güncel İçtihatlar" e-posta aboneliği servisimiz sayesinde takip ettiğimiz güncel ve önemli içtihatları anlık olarak sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.
Değerli bilgilerini ve emeklerini hiç bir karşılık beklemeksizin bizlerle paylaşan global moderatörümüz, moderatörlerimiz, editörlerimiz ve kıdemli üyelerimize teşekkürü borç biliyor, hep birlikte ve her geçen gün kendimizi geliştirmekten heyecan duyuyoruz.
Hukukumuzun gelişmesi adına, yargı kararlarının herkese açık olması ve serbestçe paylaşılabilmesi ilkesi çerçevesinde, bağımsız, tarafsız ve karşılıksız duruşumuzu ilkelerimiz doğrultusunda devam ettireceğimize dair sözümüzü bir kez daha tekrarlıyor,saygılar sunuyoruz.
Kararara.com Site Yönetimi.

23 Haziran 2019 tarihli arayüz değişimi ve sürüm yükseltme güncellemeleri:

Kararara.com sitesi paylaşım forumumuz güncel web teknolojilerinin kullanıldığı PHPBB 3.2.7 sürümüne yükseltilmiştir. Yeni sürüm sadelik, performans ve kullanım kolaylığı odaklı tasarlanmış ve kodlanmıştır. Yeni forumumuzda eski sürümde bulunmayan bir çok yeni özellik mevcut olduğu gibi, gelişmeye açık olduğundan ihtiyaca ve talebe göre bir çok yeni özellik de eklenebilecektir.
Yeni sürümle forumumuza aşağıdaki yenilikler ve özellikler kazandırılmıştır;
Duyarlı Tema (Yeni forumumuz masaüstü ve mobil tüm cihazlarda modern bir deneyim sağlamak için tamamıyla elden geçirildi. Responsive dizayn ile mobil cihazlarda hızlı erişim ve kullanım kolaylığı getirildi.
HTML5 - CSS3 Geliştirmeleri (Yeni forumumuz artık sunucuya yapılan isteklerin sayısını azaltmak, sayfa yüklenme süresini hızlandırmak ve modern bir kod tabanı için HTML5 döküman tipi ve CSS3 kullanıyor.)
PHP 7 Desteği (PHP 7, önceki PHP sürümlerinin iki katı daha hızlı çalışmaktadır.)
AJAX (Eski forumda bir mesajı silme ya da forumları yeniden sıralama gibi basit işlemler sırasında çoklu istekler göndererek ve tam sayfa yüklenerek bant genişliği üzerinde yavaş ve ağır bir şekilde ilerliyordu. Yeni forumumuza AJAX özelliği eklendi! Artık bir çok basit işlem daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilecek.
Gelişmiş Bildirimler (Tamamen yeniden yapılandırılan bildirim sistemi sayesinde, bildirimler artık daha hızlı ve daha verimli çalışmakta, forum akışı kolaylıkla takip edilebilmektedir. Çeşitli olaylar hakkında haberdar olmak için (örneğin; bir mesajınız alıntı yapıldığı zaman) tercihlerinizi kolayca yapılandırabilirsiniz. Yeni genişletilebilir bildirimler özelliği her sayfanın üst bölümünde bulunur ve uyarılar ile diğer bilgileri almak için merkezi bir yer sağlar. NOT: Bildirim özelliğinden daha fazla yararlanabilmek için bildirim ayarlarınızı güncellemenizi tavsiye ederiz.)
Akıllı Alıntılar (Mesajlardaki alıntılama sistemi alıntılanan mesaja ve mesaj yazarına bir bağlantı verecek şekilde ve tarih saat bilgileri eklenerek geliştirildi.)
Geliştirilmiş Menüler (Menü gezinti ögeleri daha iyi UX/UI sağlamak amacıyla yeniden tasarlandı ve düzenlendi. Tasarım genelindeki tutarlılık geliştirildi. Küçük resimler yerine CSS'den yararlanılarak butonlar tamamıyla yenilendi.
Eşsiz Güvenlik (Verilerinizi daha güvenli tutma noktasında son 4 yıl içinde phpBB 3.2.x yazılımında hiç bir güvenlik açığı rapor edilmemiştir.
reCAPTCHA 2.0 (Google'ın endüstri standartını da içeren en yeni ve en güçlü API'si kullanılan phpBB 3.2 forum scriptimiz ile, bundan böyle spambotlara karşı eskiye oranla daha iyi bir koruma sağlandı.)
Yumuşak Silme: Mesajlar ve başlıklar artık kalıcı silme yapılmadan genel görünümden kaldırılabiliyor. Yani artık yanlışlıkla silinen mesajlar ve başlıklar geri getirilebilecektir.
İletişim Sayfası: Artık ziyaretçiler (misafirler dahil), entegre edilmiş iletişim sayfasını kullanarak forum admini ile anında iletişime geçebilecektir.
Sosyal Girişler: (Google, Bit.ly, ya da Facebook hesaplarıyla artık forumumuza kayıt olunabilecek ve giriş yapılabilecektir.)
Bahsetme özelliği:Bu özellikle birlikte mesaj yazma alanına @ ile başlayan bir kullanıcı adı girildiğinde o kullanıcıdan bahsetme (mentioning) desteği gelir. Açılır kapanır menüden bir kullanıcı adı seçildiğinde mesaj gönderildikten sonra bahsedilen kullanıcıya bildiri gönderilecektir.
Benzer Konular Modülü: Bu özellik sayesinde geçerli konu sayfasının en altında benzer (alakalı) konuların bir listesi gösterilir. Geçerli konunun başlığındaki anahtar kelimelerle forumumuzdaki diğer konu başlıkları eşleştirilir ve en alakalı, yakından eşleşen konular belirlenir. Benzer konular azalan alakaya göre sıralanır.
Kolay giriş: Foruma kolayca giriş yapılabilmesi için, giriş bağlantısına tıklandığında ekranın ortasında basit ve hızlı bir lightbox popup (açılır-kapanır kutu) penceresi açılması sağlandı.
AJAX Kayıt Kontrolü: Bu özellik sayesinde foruma ilk kayıt formundaki veriler AJAX ile kontrol edilir, böylece geçersiz ya da istenmeyen veri girişleri önlenebilir. Diğer taraftan kullanıcının daha kolay kayıt işlemini bitirmesi sağlanır. Örneğin Kullanıcı adı geçerliliği ve zaten kullanımda olup olmadığı kontrol edilir. E-posta adresinin geçerliliği ve zaten kullanımda olup olmadığı kontrol edilir. Şifrenin, güvenlik talimatları ile uyumluluğu kontrol edilir. Şifre zorluk derecesi gösterilir ve bütün girdiler onaylanıncaya kadar kayıt formunun gönderilmesine izin verilmez.
Üyelere Toplu Bildirim Gönderimi: Tüm forum üyelerine, ya da örneğin "Kıdemli * Üyeler" gibi forum gruplarına toplu forum bildirimi gönderme modülü eklendi. Bu sayede forum yönetimi ile üyeler arasındaki etkileşimi artırıp, güncel içtihatlardan, hukuki gelişmelerden ya da hukuk haberlerinden üyelerimizin anında haberdar olmalarına yönelik bir adım atılmış oldu.
Sosyal Paylaşım Butonları: Bu özellik sayesinde kullanıcılar, konuları ve mesajları alttaki sosyal ağlarda kolayca paylaşabilirler: Facebook, Twitter, Google+, Whatsapp ve devamı...
Sayfa Yükleniyor Göstergesi: Forumumuza eklenen bu özellikle, forum sayfalarının yüklenmesi sırasında ve paylaşımda bulunan üyelerimizin gönderileri foruma yüklenirken sayfa ortasında bir gösterge belirmesi sağlandı. Böylece aynı konunun ya da cevabın gönderilmesi tamamlanmadan tekrar gönderilmesi nedeniyle oluşan mükerrer konu gönderiminin engellenmesi amaçlandı.
Başlıkları alfabetik sıralama: Bu özellik sayesinde forumlardaki konu başlıklarını seçilen harfe göre alfabetik olarak sıralayıp istenilen harfle başlayan başlıkları getirebilme imkanı sağlandı. Eski forumda bulunan bu özelliği aktif olarak kullanması nedeniyle yeni foruma da kazandıran Sayın Global Moderatörümüz Teoman Üstadımıza saygı ve sevgiyle...
Konu Önizleme: Bu özellik sayesinde, forumlardaki bir başlık konusunun üzerine mouse ile gelindiğinde ilk mesajdan ya da son mesajdan (veya her ikisi) kısa bir metin alıntısı, yazarın avatarı ile birlikte küçük bir ipucu penceresinde görüntülenir. Kullanıcı tarafından kullanıcı kontrol panelinden konu önizlemesi etkinleştirilip kapatılabilir.
Yeni son konular: Daha önce forumumuzun üstünde bulunan ve alışılagelen son başlıklar modülü, yenisiyle değiştirildi. Yeni son konular son beş konuyu göstermekte ancak 15 sayfa ileriye gidilebilmektedir. Ayrıca yeni son konular özelliğinde kullanıcılar yönetim ayarlarını yok sayarak kendi tercihlerini seçebilir. Örneğin son konuların ekran konumu "Üst, alt ya da Sağ" olacak şekilde değiştirilebilir. Son mesaj gönderme zamanı yerine konu başlangıç tarihine göre sıralama mümkündür. Yine kullanıcılar tüm konular yerine sadece okunmayan konuları gösterecek şekilde ayarlama yapabilirler. Son olarak kullanıcılar gösterilecek konu sayısı da artırabileceklerdir.

 

   

 

Copyright 2010 - 2019