İşçinin uzun süreli sağlık raporu alması, savunma alınmadan iş akdinin feshi

Kavramlar: yargıtay kararları oku, yargıtay kararları 2019, yargıtay kararları 2018, yargıtay kararları dergisi, yargıtay kararları 2017, yargıtay kararları fetö, son yargıtay kararları, yargıtay kararları nedir, yargıtay kararları nereden bulunur...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Admin
Site Yöneticisi
Mesajlar: 29604
Kayıt: 22 Mar 2012 12:08
Meslek: Hukukçu
İletişim:

İşçinin uzun süreli sağlık raporu alması, savunma alınmadan iş akdinin feshi

Mesaj gönderen Admin »

Özet: 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25 'inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan açıklamaya uyan sağlık raporlarında ortaya çıkan haklı fesihte işçiden savunma alınması gerekmediği hk.

Konu: 4857 sayılı İş Kanunu ’nun 25 'inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan “İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun Sağlık Kurulunca saptanması durumunda.” açıklamasına uyan sağlık raporları nedeniyle işveren tarafından yapılan derhal fesih nedeniyle işçiden savunma alınması da gerekmediğine dair.

Yargıtay İçtihadı Birleştirme Hukuk Genel Kurulunun 19/10/2018 Tarihli ve E: 2017/9, K: 2018/10 Sayılı Kararıİlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.
slymnerl
Site Üyesi
Mesajlar: 5
Kayıt: 02 Ağu 2016 12:57

Re: İşçinin uzun süreli sağlık raporu alması, savunma alınmadan iş akdinin feshi

Mesaj gönderen slymnerl »

İş Kanununun 19.maddesinin 2. Fıkrasında savunma alınmadan sözleşmenin feshedilemeyeceği durumlar şunlardır.
*belirsiz iş sözleşmesi
*işçinin davranışı,
*verimi ile ilgili nedenler.
Kanunun devamında 25. Maddenin II. Bendini ayrık tutarak bu durumlarda savunma alınmayabileceğini ifade etmiştir.
19.10.2018 tarihli İBK kararında ise 25. Maddenin I. Bendinin de bu kapsama gireceği ifade edilmiştir. Yani Kanunun lafzında olmayan hata yorum yöntemleri kullanıldığında sadece 25 e II yi saklı tutmanın aynı zamanda diğerlerini saklı tutmamak olduğu aşikârken böyle bir karar alınmış. Peki, İBK böyle bir karara nasıl ulaşmış olabilir ancak amaca göre yorum yaparak(Bu aralar yüksek yargıda verilen kararların gerekçesi pek anlaşılamıyor). Peki, amaca göre yorum yapılırken şahsi kriterler mi geçerli, hayır. O zaman hangi kriterlere bakmamız gerekir. Tabi ki evrensel hukuk normları çerçevesinde ve kendi hukuk geçmişimizden süzülen yöntemler rehberliğinde.
Amaca göre yorum yaptığımızda; karşımızda bir iş uyuşmazlığının olduğu ve taraflarından biri olan işçinin İşveren karşısında zayıf kaldığı nazara alınarak, işçi lehine yorum ilkesinin, değerlendirme durumunda öncelikli olarak hatırda tutulması gerekir. .( Burada İşveren lehine yorum yapıldığı görülüyor.) Bir diğer önemli kriterde gene yargıtayın kendisinin hukuk literatürüne kazandırdığı “feshin son çare olduğu” ilkesini de gözden kaçırdığı görülmektedir. Yani Amaca göre yorum yapıldığında dahi(aslında kanun açık; sadece 25e II de savunma almayabilirsin diyor.) bu ilkelere uyulmadan yapılacak bir yorum sonucu verilecek bir kararın ne kadar sağlıklı olduğu da bu kararın muhatabı toplumun takdirine kalmıştır.
insan özgür doğar.
Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Mesajlar: 23645
Kayıt: 29 Tem 2012 17:08
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Re: İşçinin uzun süreli sağlık raporu alması, savunma alınmadan iş akdinin feshi

Mesaj gönderen teoman »

Evet bir sıkıntı görülüyor.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM
Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj