Evlatlığın kaldırılması

Kişiler, Ad ve Soyad Düzeltme, Yaş Düzeltme, Aile, Nişanlılık, Evlilik, Ayrılık, Boşanma, Nafaka ve Tazminat, Velayet, Vesayet, Mal Paylaşımı, Evlat Edinme, Babalık ve Tanıma...
Cevapla
Adatur
Yeni Üye
Mesajlar: 1
Kayıt: 06 Eyl 2023 17:04

Evlatlığın kaldırılması

Mesaj gönderen Adatur »

İyi günler 20 yıl önce evlatlık edinme davasında avukatın vekaletnamesinde özel yetki olmaksızın dava kabul edilmiş ve kesinleşmiş bu arada ilk duruşmada evlat edinen dinlenmiş ve kimi niçin evlat edineceğine dair bilgi vererek imzalamış 15 yıl sonra evlat edinen vefat edince yakın akrabaları vekalette özel yetki bulunmadığını ve vefattan sonra bu eksikliğin giderilmesinin mümkün olmadığı gerekçesiyle evlatlığın kaldırımasını talep ediyorlar. Peki ilk duruşmada hakimin evlat edinene sorduğu ve aldığı cevap ve imza icazet kabul edilir mi?


Teberru
Site Üyesi
Mesajlar: 36
Kayıt: 04 Mar 2020 11:04

Re: Evlatlığın kaldırılması

Mesaj gönderen Teberru »

Adatur yazdı: 06 Eyl 2023 17:16 İyi günler 20 yıl önce evlatlık edinme davasında avukatın vekaletnamesinde özel yetki olmaksızın dava kabul edilmiş ve kesinleşmiş bu arada ilk duruşmada evlat edinen dinlenmiş ve kimi niçin evlat edineceğine dair bilgi vererek imzalamış 15 yıl sonra evlat edinen vefat edince yakın akrabaları vekalette özel yetki bulunmadığını ve vefattan sonra bu eksikliğin giderilmesinin mümkün olmadığı gerekçesiyle evlatlığın kaldırımasını talep ediyorlar. Peki ilk duruşmada hakimin evlat edinene sorduğu ve aldığı cevap ve imza icazet kabul edilir mi?


2. Diğer noksanlıklar

Madde 318- Evlât edinme esasa ilişkin diğer noksanlıklardan biriyle sakatsa, Cumhuriyet savcısı veya her ilgili evlâtlık ilişkisinin kaldırılmasını isteyebilir.

Noksanlıklar bu arada ortadan kalkmış veya sadece usule ilişkin olup ilişkinin kaldırılması evlâtlığın menfaatini ağır biçimde zedeleyecek olursa, bu yola gidilemez.
Yukarıda paylaştığım maddeye göre belirttiğiniz sebep (vekaletnamede özel yetki bulunmaması) usule ilişkin olup evlatlık ilişkisinin kaldırılmasını gerektirmemektedir. Davanın reddine karar verilecektir.
Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj