Uzlaştırma bürosu

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
Cevapla
Berra1907
Yeni Üye
Mesajlar: 9
Kayıt: 08 Nis 2023 13:44

Uzlaştırma bürosu

Mesaj gönderen Berra1907 »

Değerli üstadlar
Nitelikli Dolandırıcılık suçlamasıyla savcılık aşamasında aleyhime verilmiş bir ifade karşı
cevaben şüpheli sıfatıyla ifade verdim ( karşı cevap)..
Savcılık uzlaştırma bürosu na sevk etmiş.
Bu bir anlamda ne oluyor ?
Saygılar


Berra1907
Yeni Üye
Mesajlar: 9
Kayıt: 08 Nis 2023 13:44

Re: Uzlaştırma bürosu

Mesaj gönderen Berra1907 »

Değerli yorumlarınızı bekliyorum
Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Mesajlar: 2811
Kayıt: 07 Eki 2016 15:19
Meslek: İcra Memuru
Konum: Sivas
İletişim:

Re: Uzlaştırma bürosu

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Soruşturma konusu suçun uzlaşmaya tâbi olması ve kamu davası açılması için yeterli şüphenin bulunması hâlinde, dosya uzlaştırma bürosuna gönderilir. Büro tarafından görevlendirilen uzlaştırmacı, şüpheli ile mağdur veya suçtan zarar görene uzlaşma teklifinde bulunur. Şüphelinin, mağdurun veya suçtan zarar görenin reşit olmaması halinde, uzlaşma teklifi kanunî temsilcilerine yapılır. Uzlaştırmacı, uzlaşma teklifini açıklamalı tebligat veya istinabe yoluyla da yapabilir. Şüpheli, mağdur veya suçtan zarar gören, kendisine uzlaşma teklifinde bulunulduktan itibaren üç gün içinde kararını bildirmediği takdirde, teklifi reddetmiş sayılır (CMK m.253/4).

Uzlaştırmacı, dosya içindeki belgelerin birer örneği kendisine verildikten itibaren en geç otuz gün içinde uzlaştırma işlemlerini sonuçlandırır. Uzlaştırma bürosu bu süreyi her defasında yirmi günü geçmemek üzere en fazla iki kez daha uzatabilir (CMK m.253/12).

Uzlaştırma müzakerelerine(görüşmelerine) katılmayan taraf, uzlaşmayı kabul etmemiş sayılır (CMK m.253/13).

Uzlaşma teklifinin reddedilmesine rağmen, şüpheli ile mağdur veya suçtan zarar gören uzlaştıklarını gösteren belge ile en geç iddianamenin düzenlendiği tarihe kadar Cumhuriyet savcısına başvurarak uzlaştıklarını beyan edebilirler (CMK m.253/16).
Resim​​​​​​​
Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj