Boşanma protokolünde çocukların yurt dışı çıkışları.

Kişiler, Ad ve Soyad Düzeltme, Yaş Düzeltme, Aile, Nişanlılık, Evlilik, Ayrılık, Boşanma, Nafaka ve Tazminat, Velayet, Vesayet, Mal Paylaşımı, Evlat Edinme, Babalık ve Tanıma...
Cevapla
zbkn48
Site Üyesi
Mesajlar: 3
Kayıt: 19 Oca 2018 14:55

Boşanma protokolünde çocukların yurt dışı çıkışları.

Mesaj gönderen zbkn48 »

Merhaba,
Anlaşmalı boşanma protokolüne "velayeti anneye verilen çocukların tatillerde baba tarafından yurt dışına çıkarılmasına, anne tarafından muvafakat verilmiştir." ibaresi konulursa, yurt dışına çıkış esnasında annenin izninin tekrar alınmasına gerek ver mıdır? Çıkışta izin belgesi yerine protokol ve mahkeme kararı göstermek ile sorun çözülür mü?
Bilgi rica ediyorum.
Saygılarımla


avsaim
Site Üyesi
Mesajlar: 2
Kayıt: 09 Mar 2018 20:12

Re: Boşanma protokolünde çocukların yurt dışı çıkışları.

Mesaj gönderen avsaim »

Selam, velayet sahibi taraf siz iseniz yurtdışı çıkışlarında diğer eşin vekaletine ihtiyaç duymazsınız. Mahkeme kararı ve ilişkin protokolde velayet sahibinin siz olduğunuza dair ilgili kısmı göstermeniz yeterli oluyor. Kıbrısta yaşayan müvekkillerimi anlaşmalı boşanma ile boşadıktan sonra bu durumu bizzat yaşadık ve teyit ettik.
https://av-saimincekas.com/Adana Boşanma Avukatı
avenesteker
Yeni Üye
Mesajlar: 1
Kayıt: 08 Mar 2023 08:46
Meslek: Avukat
Konum: https://www.google.com/maps/place/Avuka ... m5!1s0x152
İletişim:

Re: Boşanma protokolünde çocukların yurt dışı çıkışları.

Mesaj gönderen avenesteker »

Merhaba, normal şartlarda 18 yaşının altında olan yani reşit olmayan kişiler yurt dışına gitmek istediklerinde anne ve babanın, bir başka deyişle velayet hakkı sahiplerinin noterde seyahat muvafakatnamesi düzenlemesi gerekir. Sizin anlatımınızda taraflar boşanmış olduğundan, haliyle boşanma ile birlikte velayet bir eşten alındığından ve bu eş için sadece kişisel ilişkinin kurulması için hüküm kurulduğundan velayet hakkına tek başına sahip olan eş yurt dışına seyahat kararını veya iznini tek başına verebilir.

https://www.avenesteker.com/ Boşanma ve Aile Hukuku Avukatı
Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj