CEZAEVİ YATAK SAYISI ARTIYORSA…

Yazılı ve görsel basında yer alan, hukukla veya yargı kararlarıyla ilgili haberlerin paylaşıldığı platform
Cevapla
Ali72
Site Üyesi
Mesajlar: 19
Kayıt: 11 Tem 2021 16:57

CEZAEVİ YATAK SAYISI ARTIYORSA…

Mesaj gönderen Ali72 »

Aşağıda yer vereceğim, 2000 yılından günümüze hapishane yatak sayımız ve 100.000 kişiye düşen hapishane nüfusu oranlarımız 2000’li yıllardan itibaren suçun ve suçlunun arttığı, değerlerin erozyona uğradığı bir toplum haline geldiğimize işaret eden verilerdir.
Resim
2002 yılında caza ve tevkif evlerinde bulunan mahkûm ve tutuklu sayısı 59.429 iken 2019 yılı sonunda bu rakam yüzde 390,6’lık artış ile 291.546’ya ulaşmıştır.

2020 yılında çıkarılan afla birlikte hapishaneler biraz boşalsa da Mayıs 2021 itibariyle hapishane nüfusu tekrar artarak 283.481’e ulaşmıştır.

Tablo 1 : Yıllar İtibariyle Hapishane Nüfusu
Resim
Nüfusa Oranla Hapishanedeki Kişi Sayısı Açısından Birinci Sıradayız.

Hapishane istatistiklerinin karşılaştırılmasında kullanılan verilerden birisi 100.000 kişiye düşen hapishanedeki kişi sayısıdır. Avrupa cezaevlerinde nüfusa oranla en fazla tutuklu ve mahkûm Türkiye’de bulunuyor. Avrupa Konseyi 2020 Ceza İstatistiklerine göre, 31 Ocak 2020 tarihi itibarı ile 100 bin kişide 357,2 tutuklu ve mahkûm sayısı ile Türkiye, ilk sırada yer almıştır.

Nüfusa göre hapishanedeki kişi sayısında diğer ülke verileri aşağıdaki gibidir:

Türkiye 357 kişi,
Gürcistan 264 kişi
Azerbaycan 209 kişi
Slovakya 193 kişi
Birleşik Krallık 138 kişi
Romanya 106 kişi
Belçika 94 kişi
İrlanda 82 kişi
Finlandiya 50 kişi
İzlanda 45 kişi
Monako 33 kişi
Avrupa ortalaması 103 kişi

Kaynakları Hapishane Yerine Hastanelere Ayırsaydık…

Hapishane nüfusundaki hızlı artışa paralel olarak cezaevi inşa süreci de hızla artmıştır. Bir yandan cezaevi inşaatları için milyarlarca lira harcayarak hapishane yatak kapasitesini artırırken, diğer yandan gardiyan ve diğer personel istihdamı yükseltilmiştir. Hapishanedekilerin ibate ve iaşe giderleri de bütçeye ayrıca yük oluşturmuştur.

Aşağıda Adalet Bakanlığının bütçe rakamlarından bazılarını sunuyorum.

Tablo 2 : Adalet Bakanlığı Bütçe Rakamları
Resim
Yukarıdaki verilere göre sadece cezaevi yapımı için Adalet Bakanlığının yedi yıllık bütçesinde yer alan tutar 8 milyar 243 milyon liradır. Adalet Bakanlığının bütçesinin %42,3’ü ceza infaz hizmetlerine harcanmıştır.

Cezaevi sayısını artırıp, hapishane yatak sayısı 2015 yılında 177 binden 2019 yılında 230 bine çıkarıldı. Ancak 2019 sonunda 291 bin mahkûm ve tutuklunun 60 binin yatağı bile yoktu. Ülkeyi hastane, okul ya da fabrikalarla değil, cezaevleri ile doldurmamıza rağmen, hapishane nüfusuna yetecek yatak sayısına ulaşılamadı. Sorun yanlış yerlerde arandı.

Bu veriler iç acıtıcıdır, can yakıcıdır. Suçları, Kanun maddelerini değiştirerek, cezaları artırarak azaltabileceğimiz yanılgısına düşüldü. Ekonomik eşitsizliklerin, nepotizmin, kayırmacılığın arttığı; çalışmadan zengin olmanın, yetenek sahibi olmadan en üst makamlara gelmenin sıradanlaştığı toplumda değer yargıları erozyona uğradı. Adalette en önemli iki kriterin bağımsızlık ve tarafsızlık olduğu unutuldu.

Suç ve suçluyu artıran ekonomik ve toplumsal bir yapı inşa edilmese, milyarlarca lirayı hapishane yatak sayısı artırmak için değil, hastane yatak sayısı artırmak için kullanabilecektik. Yine milyarlarca lirayı, gardiyan istihdamı yerine doktor, hemşire, hasta bakıcı istihdamında kullanabilecektik.

Suç ve suçluyu artıran sistemi analiz etmeden, nedenlerini anlamadan, nerelerde nereleri yanlış yaptığımızı kabul edip doğru politikalar uygulama niyet ve çabası ortaya koymadan hapishane yatak sayısını artırarak gelişmiş, müreffeh, adil bir toplum olamayız.

Kaynak : http://bc.vc/jZdst75


sonercengiz
Yeni Üye
Mesajlar: 48
Kayıt: 25 May 2021 15:29

Re: CEZAEVİ YATAK SAYISI ARTIYORSA…

Mesaj gönderen sonercengiz »

Eşit yasa eşit af istiyoruz bu yüzden 4/4 mükerir şartı ayrı bi saçmalık zaten
sercangr
Site Üyesi
Mesajlar: 13
Kayıt: 02 Ara 2021 22:34

Re: CEZAEVİ YATAK SAYISI ARTIYORSA…

Mesaj gönderen sercangr »

piton
Kıdemli * Üye
Mesajlar: 56
Kayıt: 08 Mar 2022 05:17

Re: CEZAEVİ YATAK SAYISI ARTIYORSA…

Mesaj gönderen piton »

Mahkum sayisindaki artış sadece ahlaki erozyon ve değer kaybıyla alakalı değil 2005 yılında değişen infaz hukukuyla da alakalı zaten bu değişiklikten sonra mahkum sayısı adeta patlama yapmış çünkü cezalar ağırlaştırıldı. Ülkemiz cezaevi ve mahkum sayisinin nüfusa nispetinde Avrupa birincisi bu utanç bize yeter. Ülkemizde cezaevi mahkumiyeti haddinden fazla yaygın ayrıca cezaların orantısız ve adil olmadığını düşünüyorum sistem herkesi hapse tıkmak üzerine kurulu cezalandırmada başarılıyız fakat önlemede başarılı değiliz maalesef. Mahkemelerde dosya yükü fazla cezaevleri kapasitelerinin üzerinde dolu yargı sistemimizi hukukçuların sosyologların psikologların ve toplumun her kesimin görüşlerini alarak ciddi bir reformdan geçirmeliyiz. Anayasa mahkemesi başkanının açıklaması var Türkiye'de yargılamaların %52'sinde hak ihlali var diyor AİHM kararları var. Caydırıcılığın ve yaptırımın tek yolu cezaevi olmamalı boşandığı eşine nafakasını ödeyecek maddi durumu olmadığı için hapse giren insanlar var. Bir iddia ile delilsiz olarak tutuklanıp hayatı karartilan insanlar var. Mesela basit suclardan dolayı hukum giymiş kişilere kefalet cezası verilemez mi? 400 bine yakın insanın cezaevinde olması aynı zamanda ülke için ekonomik bir kayip yazık çok üzücü
Bluesaygi
Site Üyesi
Mesajlar: 49
Kayıt: 07 May 2022 16:26
Meslek: Öğrenci

Re: CEZAEVİ YATAK SAYISI ARTIYORSA…

Mesaj gönderen Bluesaygi »

Sikayetcisi olmayan dosyalara af gelmesi gerekiyor. Adamın cezasını 10 yıl sonra gönderiyolar. Ya zamanında cektir yada 10 yıl sonra insanlar topluma kazandırıldıktan sonra ceza gönderip hayatını karartmayın. Ayrıca infaz yakma ve cift mükerrirlere de yazık günah en azından acığa ayrılma hakları olsun. Tamamen kapalı cezası olan kim varsa biseyler yapılması gerekiyor. Allah yardımcımız olsun. Allah var gam yok.
herringbur
Yeni Üye
Mesajlar: 1
Kayıt: 21 Şub 2023 12:09

Re: CEZAEVİ YATAK SAYISI ARTIYORSA…

Mesaj gönderen herringbur »

Ya zamanında cektir yada 10 yıl sonra insanlar topluma kazandırıldıktan sonra ceza gönderip hayatını karartmayın

idle breakout
Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj