Okul disiplin cezaları memuriyete ne derece etkilidir?

İdare, Devlet Memurluğu, Disiplin Suç ve Cezaları, Yolluk, Özlük Hakları, Atama, Tayin, İptal ve Tam Yargı Davaları, İdarenin Sorumluluğu, Kamu Maliyesi ve Vergiler...
Karararayan.13
Yeni Üye

Okul disiplin cezaları memuriyete ne derece etkilidir?

Mesaj gönderen Karararayan.13 »

Misalen lisede okul değiştirme cezasına çarptirilmiş bir öğrenci gidip devlet çalışanı olamaz mı?
Ayrıca lisedeki disiplin cezasına mahkemeye itiraz edilebilir mi?Edilebilirse hangi mahkemeye edilir. ::10

Kullanıcı avatarı
KediHayri
Kıdemli ***** Üye

Re: Okul disiplin cezaları memuriyete ne derece etkilidir?

Mesaj gönderen KediHayri »

Karararayan.13 yazdı: 19 Haz 2022 21:36 Misalen lisede okul değiştirme cezasına çarptirilmiş bir öğrenci gidip devlet çalışanı olamaz mı?
Ayrıca lisedeki disiplin cezasına mahkemeye itiraz edilebilir mi?Edilebilirse hangi mahkemeye edilir. ::10
Hocam ben 2014 anadolu lisesi çıkışlıyım. Bizim zamanımızda okuldan alınan disiplin cezaları polis ve askeri okullar için engel teşkil ediyordu. Ancak memuriyet için eder mi bilmiyorum. Ama bu yoldan giderek şöyle bir tahmin yapabilirim ; hakimlik savcılık, kaymakamlık , müfettişlik gibi önemli kamu mevkilerinde okul disiplinine bile bakabilirler. Şuan ne kadar Türk silahlı kuvvetlerinin yapısını bilmesemde bizim zamanımızda 2 gün uzaklaştırma cezası alan 2 arkadaşımız Kara harp okulunun seçmelerinde sağlık, spor ve mülakatı bile geçip soruşturma sonucu okula kabul edilmemişti
Kullanıcı avatarı
KediHayri
Kıdemli ***** Üye

Re: Okul disiplin cezaları memuriyete ne derece etkilidir?

Mesaj gönderen KediHayri »

Ayrıca disiplin cezasına ilk olarak okul müdürlüğüne ilgili kişi 18 yaştan küçük ise veli ile itiraz edebilir, olumlu bir geri dönüş alamazsanız bu disiplin cezasının itiraz ve iptaline ilişkin bulunduğun ilin adliyesine başvuru yaparak dava açabilirsin hocam. Zaten disiplin cezaları verilirkende kanunlar çerçevesinde yine verildiği için disiplin cezasını veren kurum da davada neden disiplin cezası verildiğini sunacaktır diye düşünüyorum