Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Tekerrür uygulaması

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
Kullanıcı avatarı
KediHayri
Kıdemli ** Üye

Re: Tekerrür uygulaması

Mesaj gönderen KediHayri »

iekkei yazdı: 10 Haz 2021 13:44
yalniz1i yazdı: 10 Haz 2021 12:41
iekkei yazdı: 10 Haz 2021 12:16 Peki 2020 sonrası bi suç işledim 2.kez mükerrir oldum .. 7 ay ceza aldım 7 ayın hepsini mi yatıcam 1 ay kapalıda çektikten sonra denetime mi ayrılırım ..
2. mukerrirler tamamını 4/4 olarak kapalı da infaz ediyor diyor hukukçular arkadaş... benimde aynı dert ... bi düzenleme af indirim olmazsa işimiz zor
Peki yeni yasada 10 yılın altında olup cezası 1 yıl kalanlar cezasının 1 ay ı nı kapalıda infaz edildikten sonra denetime ayrılır gibi bi madde var orda 2. Kez tekerrürler hariç demiyor ben mi yanlış biliyorum ? İşin Aslı Umut fakirin ekmegi mi o da ayrı
Dostum diyelim 2020 mart öncesi 10 yıl ceza almış ol infaz yasası kapsamındaki suçlardan biri olsun.
2020 nisan ayında infaz edilmeye başlansın. Senin yatarın tekerrür mükerrir degilsen 1/2 olacağı için 5 yıldır.
Yani koşullu salıverilmen 2025 dir. Senin açık ceza evine geçme şeklin suçtan suça değişir diyelim hırsızlıksa açığa 1 ay yatıp gecersin çünk onda koşullu salıverilmeye 5 yıl kala acıga geçiyor.
Neysi devam edeyim.
Bu örnege göre Sen 1 ay kapalı ceza infaz kurumunda kalıp açık cezaevine geçiyorsun. Tekrar belirtiyorum 2020 öncesi suç oldugunu varsaydığımız için 3 yılda denetim uygulanıyor. Ne oldu ?
2 yıl da açık cezaevinde yatıp 2022 tahliye edildin.
Senin 2025 yılına kadar denetimli serbestlikte olman gerekecek yükümlüsün.
2025 den sonra ise yine denetimde olacaksın cünkü şartlı tahliyedesin bihakkın tahliye tarihin 2030 oldugu icin 2025 yılından 2030 yılına kadar da koşullu salıverilme kapsamında yükümlüsün. Eğer 2027 yılında birdaha suç işlediğini ve 1 yıl hapis cezası aldığını farzsayarsak bu hapis cezasında tekerrüre girdiğin icin 1/2 değil 2/3 olarak infaz edeceksin ve koşullu salıverilme sürecinde suç işlediğin ve ceza aldığın için 1 yıl cezan 2 ye katlanacak 2 yıl ceza olacak ama diyelim 3 yıl ceza alsaydın 3 yılı 2 ile çarpamazlar çünkü kanun koyucu açıkça belirtmiş artık infaz yakmada kalan sürenin tamamının yatırılması yerine işlenen suçun 2 katı yatırılır ama bu süre bihakkın tahliye tarihinden yani senin örneğindeki 2030 yılından fazla olamaz. (2 katı örnegi)

Şimdi diyelim bu cezayı da infaz ettin ve yeni bir suç işledin bu sefer alacağın cezanın tamamını koşullu salıverilme olmaksızın tam olarak yatacaksın

DİPNOT: Bihakkın tahliye tarihinden sonra önceki suçunun cezası 5 yıl ve üstüyse 5 yıl boyunca, 5 yıl altıysa 3 yıl boyunca suç işlersen tekerrür hükümleri uygulanır yukarıdaki örnekten konuşayım senin birdahaki suçunda tekerrür hükümleri uygulanmaması icin 2035 yılında suç işlemen gerekir.

Umarım verdiğim örnek birtek sana değil herkese fayda sağlar.

iekkei
Site Üyesi

Mesaj gönderen iekkei »

Yorumlarınız icin teşekkürler o zaman kişisel bişey sorayım..

Ağustos’ta 1 yıl 3 ay ceza aldım aynı gün girdi çıktı yaptım Haziran sonuna kadar denetim Olayı vardı fakat ben 1 Mayıs’ta alkollü araç kullanırken yakalandım onun cezası 3 ay gelse benim durumum ne olur ?
Daha gelen giden bişey yok Haziran sonu geçince gelse cezam bu denetimi bitirmiş olur muyum ?
Yada alkollü araçtan 3 ay denetimden kalanda 3 ay desek toplam 6 ay hapis cezası gelse hepsini mi çekerim 1 ay kapalıda kalıp tekrar denetime çıkar mıyım
Firat3444
Site Üyesi

Mesaj gönderen Firat3444 »

Benim sorum da olucak infaz yanması ile ilgili şimdi gelecek cevaplar için tşkr ederim. Sorum: 2003 yılında adam kaldırmaktan ceza evine girdim. 2006 yılında 10 sene ceza alıp tahliye oldum. 2008 yılında cezam onandı ve 2010 yılında kalan ceza mı yatıp bi haktan tahliye oldum. 2013 yılın da sahte kimlikten ceza davası acıldı hakkımda 2014 yılında mahkeme 1 sene 8 ay ceza ve infazımı yanmasını istedi. 2017 yılında yargıtay onadı. Şimdi benim sorum ben bunca cıkan ve cıkıcak yasa dan ne gibi yararlanıcam.
yalniz1i
Kıdemli * Üye

Mesaj gönderen yalniz1i »

iekkei yazdı: 11 Haz 2021 10:28 Yorumlarınız icin teşekkürler o zaman kişisel bişey sorayım..

Ağustos’ta 1 yıl 3 ay ceza aldım aynı gün girdi çıktı yaptım Haziran sonuna kadar denetim Olayı vardı fakat ben 1 Mayıs’ta alkollü araç kullanırken yakalandım onun cezası 3 ay gelse benim durumum ne olur ?
Daha gelen giden bişey yok Haziran sonu geçince gelse cezam bu denetimi bitirmiş olur muyum ?
Yada alkollü araçtan 3 ay denetimden kalanda 3 ay desek toplam 6 ay hapis cezası gelse hepsini mi çekerim 1 ay kapalıda kalıp tekrar denetime çıkar mıyım
arkadaşım neden anlamıyorsun 1y 3ay olan cezanı mukerrirlere özgü olarak mi girdi cıktı yaptın.... eğer öyleyse bu alkollü araç kullanma suçu 2. tekerrür oluyor denetim içinde işlediğinden dolayı. ha ilk 1y 3ay cezanda mukerrir yazmıyorsa 2. tekerrür değil mukerrir oluyorsun sadece girdi çıktıya tabidir.. şimdi ki alkollü araç kullanma suçu 2. tekerrür olması için ilk 1y 3ay cezanda mukerrir yazması lazım.. eğer böyleyse evet ilk sucundan kalan cezanı da şimdiki alacağın cezana da ekleyip tam olarak kapalı da infaz veriyorlar ... hukukçular bunu söylüyor hep
iekkei
Site Üyesi

Mesaj gönderen iekkei »

Dostum hangi hukukçular diyo 1 ay kapalıda kalma şartıyla çıkarsın diyenlerde var .. biz bilgi almaya çalışıyoruz tamam senin ve çevrende ki hukukcuların böyle düşündüğü belli ama bırak birazda farklı fikir alalım ?
Eğer tamamını infaz edilecekse seri yargılamayı kabul edip 1 ay 15 günde çıkalım ..
yalniz1i
Kıdemli * Üye

Mesaj gönderen yalniz1i »

iekkei yazdı: 11 Haz 2021 11:36 Dostum hangi hukukçular diyo 1 ay kapalıda kalma şartıyla çıkarsın diyenlerde var .. biz bilgi almaya çalışıyoruz tamam senin ve çevrende ki hukukcuların böyle düşündüğü belli ama bırak birazda farklı fikir alalım ?
Eğer tamamını infaz edilecekse seri yargılamayı kabul edip 1 ay 15 günde çıkalım ..
arkadaşım benimde aynı dert başımda tamam isterim ki hiç girmeyelim ama kanun böyle hukukçular da kafasından konuşmuyor... mukerrir cezanın üstüne bir daha suç işlemek 2. tekerrürü oluşturuyor ve 4/4 ... buna bi af ya da düzenleme gelmediği sürece cezaevleri bunlarla doluyor zaten yani kamu cezaları... ALLAH yardımcımız olsun
Firat3444
Site Üyesi

Benim yukarıdaki soruma da bir bilenden cevap alsam.
Kullanıcı avatarı
KediHayri
Kıdemli ** Üye

Mesaj gönderen KediHayri »

Firat3444 yazdı: 11 Haz 2021 11:47 Benim yukarıdaki soruma da bir bilenden cevap alsam.
Hangi maddeden ceza aldığını söylersen daha net yardımcı olabilirim. Adam kaldırma derken kişiyi hürriyetinden yoksun kılmadan mı bahsediyorsunuz ?
Firat3444
Site Üyesi

Gasp dan
Firat3444
Site Üyesi

Yukarı da tamamen anlatım gastan ceza aldım
Tşkr ederim şimdi den vericeginiz cevaba
Kilitli