Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

AVUKATLIK RUHSAT BEDELİ, Av. Enez ORTACALAR

Hakimlik, Savcılık, Avukatlık, Noterlik, Kamu Avukatlığı, Hukuk Öğretimi, Hukuk Fakülteleri ve diğer mesleki konu ve haberlerin serbestçe paylaşılabildiği platform...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Mesajlar: 23646
Kayıt: 29 Tem 2012 17:08
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

AVUKATLIK RUHSAT BEDELİ, Av. Enez ORTACALAR

Mesaj gönderen teoman »

Avukatlık Ruhsatname Bedeli


Hukuk mezunu kişiler mesleğe tam olarak başlayana kadar birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunlardan biri de çektiği maddi sıkıntılardır. Bu sıkıntının önemli bir kısmı da stajyer avukatın emeğinin karşılığını maddi olarak alamamasının yanında Avukat olarak çalışmaya başlayana kadar yaptığı resmi ödemelerdir. Bu resmi ödemeler stajyer avukatın ruhsat alım sırasında baroya , barolar birliğine ve maliyeye ödediği yüklü meblağlardır. Ben burada sadece Türkiye Barolar Birliği'ne ödenen avukatlık ruhsatname bedeli hakkındaki görüşlerimi yazacağım.Avukatlık ruhsatname bedeli Avukatlık Kanunu Yönetmeliğince öngörülüp, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu tarafından 300,00 lira olarak belirlenmiş fiyattır. Bu ücret ruhsat için yapılan masrafların karşılığı olarak alındığı iddia edilmektedir.

Öncelikli olarak bu ücreti hukuki olarak incelemekte fayda var.

Anayasa'nın m.73 amir hükmü 'Vergi, resim, harç vb. MALİ YÜKÜMLÜLÜKLER KANUNLA KONULUR.' gereğince ruhsatname bedelinin kanunla düzenlenmesi gerekirken yönetmelikle düzenlenmesi Anayasa’ya aykırılık teşkil etmektedir. Ayrıca AYM’nin 03.02.1977 tarih, E.76/54, K.77/8 ( R.G. 08.05.1977, 33 vd.(35) kararından anlaşılacağı üzere Avukatlara yüklenecek mali yükümlülüğün sadece Avukatlık Kanununda sadece isim olarak düzenlenmesi yetmemekte, mali yükümlülüğün matrah, oran , aşağı ve yukarı sınırlar gibi unsurlara yer vermesi gerekmektedir. Ruhsatname bedelinin bu haliyle hukuka aykırı olduğu gayet açık diye düşünüyorum.

Yönetmelik maddesinin Anayasa ve Kanuna uygun olduğunu kabul etsek BİLE Avukatlık Ruhsatname bedeli “miktarını” belirleyecek kurulun (Genel kurul veya yönetim kurulu) hangisi olacağı konusunda yönetmelikte açık bir hüküm bulunmamaktadır. Bu durumda miktarı belirleyecek kurul - Avukatlık Kanununun m.81/2 (Giriş ve yıllık aidat belirlenmesi) hükmüne kıyas yolu ile - Genel Kurul olmalıdır. İşbu sebeple miktar Yönetim Kurulunca belirlendiği için işlem YETKİSİZLİK nedeniyle de hukuka aykırıdır.

Bu konuyu bir de hakkaniyet yönüyle incelemekte fayda var. Acaba mesleğe yeni başlayacak stajyer avukatların bir de böyle mali bir külfetle karşı karşıya kalması zorunlu mu? Barolar Birliği bunu almayabilir veya daha makul bir fiyat talep edebilir mi?

Türkiye Barolar Birliği ise bu paranın ruhsatname teslim edene kadar yapılan harcamaların karşılığı olarak alındığını iddia etmektedir. Peki ama yapılan masraflar gerçekten de 300 lira tutmakta mıdır?

Devlet Denetleme Kurulu’nun 28/09/2009 tarihli 2009/6 sayılı raporu sayfa 712’de ‘’Birlik ruhsat ve kimlikleri belirlediği bedel üzerinden SATARAK gelir elde etmektedir.’’ diyerek bundan kâr elde ettiğini açıkça ifade etmiştir. Raporda sadece soyut ifadeler yer almamakta buna ilişkin sayısal veriler de yer almaktadır. Aynı raporun 713. Sayfası 332. tablosunda Türkiye Barolar Birliği’nin 2001-2007 yılları arasındaki gelir - giderleri yer almaktadır. 2001-2003, 2003-2005, 2005-2007 yılları arasındaki ruhsat maliyetleri sırasıyla 8.317 lira, 11.319 lira, 13.572 lira iken; ruhsat gelirleri ise 605.071 lira, 1.170.379 lira, 1.517.336 liradır. Görüldüğü üzere Barolar Birliğinin ruhsatnamelerden elde ettiği gelir oldukça yüksek. Avukat sayısının her geçen gün arttığı ve ruhsatname bedelinin daha fazla olduğu günümüzde Barolar Birliğinin kârının bu rakamlardan daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Temennim Barolar Birliğinin bu ücreti tamamen kaldırması veya daha makul bir seviyeye indirmesidir.

Not: Yazıyla ilgili hukuksal veya dilsel görüşlerinizi benimle paylaşabilirsiniz, Teşekkürler.

Av. Enez ORTACALAR


HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM
Cevapla