Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Reddi Miras

Miras, Kanuni Mirasçılar, Veraset İlamı, Muris Muvazaası, Vasiyet, Miras Sözleşmesi, Reddi Miras, Saklı Pay, Tasarrufun İptali, Iskat, Tasarruf Nisabı, Tereke...
coffee_18
Site Üyesi

Reddi Miras

Mesaj gönderen coffee_18 »

Merhaba arkadaslar.Ben 2018 yilinda babam vefat ettikten sonra reddi miras yaptim ve kesinlesti. 2019 da adima icra takibi baslatilmis
1. Bizim cikardigimiz veraset ilaminda 5 yasindaki cocugumun ismi yoktu. Fakat alacaklilarin cikardigi ilamda biz mirasi reddetmis gozukuyoruz fakat 1 pay cocuguma kalmis. Ne yapnamiz gerek?

2. Takip Malatya icra dairesinden acilmis ama ben Ankaradayim ne gibi bi yol izlemem gerek?

Fastie73
Site Üyesi

Re: Reddi Miras

Mesaj gönderen Fastie73 »

Hukukçu değilim ama icra konusunda biraz tecrübeliyim.

Sizin hakkınızda icra takibi başlatılmış olabilir. Reddi miras yaptığınızda size düşen pay ya aile üyeleri arasında paylaştırılır ya da çocuğunuz varsa ona aktarılır. Size ait olan borçlardan dolayı diğer aile fertleri veya çocuğunuza dava açılamaz.

Size borçlarınızdan dolayı icra davası açıldığını düşünüyorum. Yani yapmış olduğunuz reddi miras işlemi için bir dava açılmamıştır. Haklarında kesinleşmiş icra takibi olan birçok kişi bu hakkını kullanıyor.Ancak alacaklı kişi sizin açmış olduğunuz reddi miras davasının sonuçlanmasından sonra 3 ay içinde bu karara itiraz edebilir. Eğer bu süre dolduysa itiraz hakkı kalmıyor.

Burada netleşmesi gereken konu açılan icra davasının kime açıldığı? Size mi? Mirasın devir olduğu çocuğunuza mı? vb detaylar olmadan yorum yapmak zor.

Daha detaylı bilgi verebilirseiniz hukukçu ve konuda tecrübeli arkadaşlar daha detaylı bilgilerer verebilirler diye düşünüyorum.
coffee_18
Site Üyesi

Mesaj gönderen coffee_18 »

Dava bana acilmis veraset ilami cikartilmis. bnm ve aile uyelerinin reddi miras yapildigi icin 1 pay alt soya kalmis gozukuyor
kumatravi
Yeni Üye

Mesaj gönderen kumatravi »

yapildigi icin 1 pay alt soya kalmis gozukuyor