Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Kargonun kasıtlı alınmaması ile dava açılması

Sözleşme, Alım Satım, Bağış, Kefalet, Vekalet, Tazminat Davaları, Kusur Sorumluluğu, Sebepsiz Zenginleşme, Haksız Fiil, Faiz, Temerrüt Faizi, Gecikme Faizi, Zamanaşımı...
cmlykr
Yeni Üye

Kargonun kasıtlı alınmaması ile dava açılması

Mesaj gönderen cmlykr »

Değerli üstatlar ;

bir eticaret firması üzerinden bazı ürünle rsipariş edildi.
ancak siparişin gelme süresinin uzaması ve bazı diğer sebeblerden ötürü gelen kargoyu teslim almadık.

eticaret firması kargonun tekrardan kendilerine geri gitmesi ile ödedikleri gidiş-geliş kargo parasını 47 tl olarak ödediklerini , eğer ki bu 47 tl kargo ödemesini sms de belirttikleri iban numarasına yatırmazsak bizlere icra takibi başlatıp tüm banka hesaplarına bloke koydurtacakalrını ve haricen dosya masraflarını ödedeceklerini belirten sms attılar ?

SORULARIM ŞUNLAR :

öncelikli olarak alınmayan kargonun ,kargo ödemesi , sipariş verenden yasal olarak tahsil edilebilinir mi ?
ikincil olarak bize gönderilen sms de psikolojik baskı yok mu dur ? dava açacak adam gider açar , neden sms ile bunu belirtsin ve beni rahatsız etsin, kanunen buna hakları var mıdır , banka hesaplarınıza bloke koydurtacağız demek bir nevi açık tehdit değil midir ?

sipariş bilgilendirmesi dışında bize ödeme için gönderilen sms KVKK açısından kanunsuz değil midir ?

yukarıda cevaba göre haklı olduğumuzu düşünüp maddi-manevi açmak istiyoruz. bunlara binaen sizlerin tecrübeli yorumları bana ışık olacaktır. cevap vereceklere şimdiden teşekkürler, saygılar

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra ve İflas Hukuku

Re: Kargonun kasıtlı alınmaması ile dava açılması

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Bunu dolandırıcılık yöntemi olarak da kullananlar var tabi ama onlar hiçbir satış yapmadan habersiz şekilde ürün vs. göndererek yapıyorlar.

Ancak sizin aranızda bir satış sözleşmesi kurulmuş. Siz kendi isteğinizle kargoyu teslim almamışsınız.

Durumu karmaşıklaştırmak yerine kargoyu teslim alıp geri iade etseniz zaten yasal olarak 14 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden cayma hakkına sahiptiniz.

Cayma hakkını kullanırken de kargo ücretini alıcının karşıladığını düşünürsek bu durumda sizin de ödemeniz gerektiği kanaatindeyim.

(Öğreti veya içtihat olarak konuya benzer yayınlanmış bir gam bulamadım.)
Resim