1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

TRAFİK CEZASININ ÖDENMESİ VE MAHKEMECE İPTALİ, VERGİ DAİRESİNDEN İADE DİLEKÇESİ

Gönderilme zamanı: 01 Eyl 2015 16:43
gönderen teoman
Ödenen trafik cezasının iptali için mahkemeye başvurdunuz ve Sulh Ceza Mahkemesi lehinize karar vererek ceza tutanağının iptaline karar verdi.

Söz konusu iptal kararına dayanarak ödemiş olduğunuz paranın iade edilmesi için iki yol seçebilirsiniz.

1-Mahkeme kararını icra takibine koyarak icra marifetiyle tebliğat çıkartırsınız. Bu şekilde kurum ödemeyi icra dosyasına yapar. Ancak önemli husus, devlete karşı herhangi bir haciz ve muhafaza işlemi yapamazsınız.

2-Ödeme dekontu ve mahkeme kararını da ekleyerek bağlı bulunduğunuz vergi dairesine müracaat ederek ödediğiniz cezanın hesap numaranıza iadesini sağlayabilirsiniz.


...............................VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNEDairenizin ……….. T.C. Kimlik Numaralı Gelir Vergisi mükellefiyim. .....KAC.... tescil plakasına kayıtlı hususi otomobilimin; karayolları trafik kanunu`nun 47/1-B.maddesi hükmüne istinaden “kırmızı ışık kuralına uymamak” suçunun işlendiği gerekçesiyle gıyabımda kesilen ekte sunulu .../.../......tarihli, toplam .......... TL. bedelli trafik cezası tutanağı DÜZENLENMİŞTİR. Söz konusu cezayı .../.../...... tarihinde ödemiş ve cezanın iptali için .............Sulh Ceza Hakimliği’ne açtığım dava sonucu söz konusu ceza tutanağı iptal edilmiştir.

Yukarıda yazılı nedenlerden ödemiş olduğum Trafik Cezası’ndan toplam ..........TL iade alacağım bulunmaktadır. Bu alacağımın aşağıda bildirdiğim hesap numarasına iade edilmesini talep ediyorum.

Gereğini bilgilerinize arz ederim. ..../..../2015


İade İsteyen
Adı ve Soyadı
İmzaEKİ:
1-Mahkeme kararı
2-Ödeme dekontu

ADRES :......................................

HESAP NO :............BANKASI ..........

CEP TEL :......................................


Re: TRAFİK CEZASININ ÖDENMESİ VE MAHKEMECE İPTALİ, VERGİ DAİRESİNDEN İADE DİLEKÇESİ

Gönderilme zamanı: 15 Ağu 2020 22:44
gönderen hokus1388
Merhabalar.iyi çalışmalar.malülen emekli olduktan sonra,sağlık bakanlığı tarafından ehliyetimin iptal edilmiş olduğunu geçen yıl temmuz ayında trafik denetlenmesinde babamın aracını kullanırken öğrendim.hiçbir şekilde bana tebligat ulaşmadı.o tarihte elimde ehliyet olmasına rağmen,ehliyetsiz araç kullanmaktan bana 2018 tl ,ehliyetsiz araç kullandırmaktan araç sahibine 2018 tl.ceza uygulandı.ertesi gün şahsım adına sulh ceza mahkemesine itirazda bulunup,cezanın iptal edilmesini istedim.yaklaşık 11 ay sonra.sulh ceza hakimliği, tebliğin bana ulaştırılmadığı ve ehliyetim yanımdayken ceza kesilmesinin hukuka aykırı bulunarak cezanın iptaline hükmetti...SORUM ŞU;araç sahibine kesilen cezayı,araç muayene tarihi geldiği için mecburen ödedik.bana ulaşan mahkeme ceza iptal tebligatı ve araca kesilen cezanın ödendi makbuzu ile.vergi dairesine iade dilekçesini şöyle yazdım.16....74 plakalı aracıma ehliyetsiz araç kullandırmaktan dolayı kesilen cezanın,mahkeme kararıyla iptal ve iadesi istenmiştir.ödemiş olduğum cezanın iadesini...şu hesaba nakdeenakdenyapılmasınıderim...ARAÇ Sahibi CEZANIN IPTALI VE IADESI IÇIN AYRICA MAHKEMEYE BAŞVURMALIMIDIR...teşekkürler.