1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kararara.com Forum içi arama hakkında duyuru

Gönderilme zamanı: 18 Şub 2019 10:16
gönderen Admin
Bir kısım üyelerimizden aldığımız geri bildirimlerden ötürü, yeni kayıtlı üyelerimizin forum içi arama yapabilme yetkilerinin kısıtlanması hakkında açıklama yapma gereği duyduk.

Öncelikle belirtmek gerekir ki sitemiz ana sayfasında bulunan karar arama motorundan herhangi bir kısıtlama olmaksızın tüm ziyaretçilerimiz dilediği kadar arama yapabilmektedirler.

Forum içi aramaya kısıtlama getirmemizin nedeni ise, forumda yüklü içtihat ve diğer paylaşım sayısının çokluğu nedeniyle her yapılan aramanın sunucumuza bir miktar yük getirmesinden ötürüdür. Ziyaretçi sayımızın çokluğu da dikkate alındığında her bir aramanın getirdiği yük birleştiğinde aşırı CPU kullanımına sebep olabilmekte, bu da sitemizde erişim sorunlarına ya da yavaşlamaya neden olabilmektedir. Bu sorun tabi ki sunucu gücünün artırılmasıyla çözülebilecek olan ancak yüksek maliyetler nedeniyle ertelediğimiz bir sorundur. Anlatılan nedenlerle şimdilik sadece kayıtlı kullanıcıların forum içi arama yapmasına izin verilmiştir.

NOT: Forumumuza her yeni üye olan kullanıcımız "yeni kayıtlı kullanıcı" rolündedir. Yeni kayıtlı kullanıcıların bir takım kısıtlamaları vardır. Bunlardan biri de forum içi arama yapabilme yetkisinin kısıtlanmış olmasıdır. "Yeni kayıtlı kullanıcı" rolünden "kayıtlı kullanıcı" rolüne geçebilmek için forumlarda moderatör tarafından onaylanan en az üç paylaşımda bulunma şartı getirilmiştir.