Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

TAAHHÜDÜ İHLAL HAPİS CEZALARINA KARŞI NE YAPILMASI GEREKTİĞİ

İcra, İlamlı ve İlamsız Takip, Haciz, Mal Beyanı, İhtiyati Haciz, Borca İtiraz, Şikayet, İstihkak ve İstirdat Davaları, Taahhüdü İhlal, Sıra Cetveli, İflas...
Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra ve İflas Hukuku

Re: TAAHHÜDÜ İHLAL HAPİS CEZALARINA KARŞI NE YAPILMASI GEREKTİĞİ

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

GSX530R yazdı:ARKADASLAR 2 YIL SUREM DOLMUS DAVA KAPATILMIS FAKAT HEMEN ARKASINA BOYLE BIR EVRAK GELDI NEDEMEK YARDIMCI OLURMUSUNUZ

İlgi sayılı yazınız ile cezası ortadan kalktığından dolayı ilgi sayılı yazınız ile bila infaz istenilen (İSİM SOYİSİM)e ait ilam bila infaz olarak ilişikte gönderilmiştir.
Gereği rica olunur.

Cezanız ortadan kalktığı için İnfaz Bürosu dosyayı iade etmiş.

Resim
Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör

Mesaj gönderen Güntülü »

Sonuç 2 yıl zaman aşımı süresi dolduğundan ceza dosyası infazdan kaldırılmış. Geçmiş olsun.
www.kararara.com
burasineresi
Site Üyesi

Mesaj gönderen burasineresi »

Merhabalar.

Benim bir avukatlık bürosuna ödeme yapacağıma dair taahhüdüm var. Ödemelerimi son 1 yılda çok aksattım askerlik falan girdi araya hakkımda 3 ay hapis cezası verildi fakat henüz yakalanma çıkmadı sanırım. Şuan çalıştığım yere maaş haczi göndermiş avukat.Benim sorum şöyle olacak maaş haczi gönderince hali hazırda bulunun 3 aylık ceza ve taahhüdü tek taraflı fesih etmiş olmaz mı? Bununla alakalı karar aradım ama bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra ve İflas Hukuku

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

burasineresi yazdı:Merhabalar.

Benim bir avukatlık bürosuna ödeme yapacağıma dair taahhüdüm var. Ödemelerimi son 1 yılda çok aksattım askerlik falan girdi araya hakkımda 3 ay hapis cezası verildi fakat henüz yakalanma çıkmadı sanırım. Şuan çalıştığım yere maaş haczi göndermiş avukat.Benim sorum şöyle olacak maaş haczi gönderince hali hazırda bulunun 3 aylık ceza ve taahhüdü tek taraflı fesih etmiş olmaz mı? Bununla alakalı karar aradım ama bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Karar bulamazsınız çünkü taahhüdü feshetmiş olmaz.
Taahhüdü ihlal ettiğiniz için zaten o suçu işlemişsiniz ve ceza alırsınız.
Taahhüt ihlâl edildiği için de icra takibi kaldığı yerden devam eder.
Anlattığınız bütün işlemler usulüne uygundur...
Resim
sunstorm
Site Üyesi

Mesaj gönderen sunstorm »

burasineresi yazdı:Merhabalar.

Maaş haczi gönderince taahhüdü ihlalden hapis kalkmıyor hocam, devam ediyor. Ancak o güne dek gecikmiş taksitleri yatırırsan ve bundan sonra düzenli ödeyeceğin konusunda alacaklı avukatını ikna edersen hapis cezanı kaldırabilir. Aynı durum benimde başımda vardı, gecikmiş taksitleri ödedim, avukat hapsi kaldırdı, kalan taksitler maaşımdan düzenli ödeniyor.
Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Mesaj gönderen teoman »

Yahu şu ülkede denetimli serbestlik adı altında kıyak yapılmayan hükümlü kalmadı, mağduriyet üstüne mağduriyet yaşayan taahhüdü ihlal den disiplin hapsi alanlara bakılmadı. Bu taahhüd cezasının aslında toptan kaldırılması gerekir.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM
ornist
Site Üyesi

Mesaj gönderen ornist »

Merhabalar,

Hakkımda 3 ay tazyik hapsi cezası verildi ve itiraz ettim. itirazım red edildi. itiraz tutanağı aşağıdaki gibidir.

Müşteki vekili vermiş olduğu şikayet dilekçesi ile Borçlunun ödeme şartını ihlali suçundan sanığın cezalandırılmasını talep etmiştir.
Çorlu İcra Ceza Mahkemesinin 2018/215 Esas 2018/511 Karar sayılı kararı ile Borçlunun ödeme şartını ihlali suçundan 3 ay tazyik hapsi ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.
2004 sayılı Kanun'un 340. maddesi gereğince taahhüdü ihlal suçunun oluşması için taahhüt tutanağında toplam borç miktarının, işleyen ve işleyecek faizin, vekalet ücreti, icra harç ve giderlerinin birlikte belirlenerek borçlunun taahhüdüne esas olan miktarın açıkça gösterilmesi gerektiği,sanığın taahhüdünü içeren tutanağın her sayfasında borçlunun imzasının bulunması gerektiği, taahhütte tüm bu hususların gösterildiği, bu nedenle taahhüdün hukuken geçerli olduğu sanığın üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğu, her ne kadar sanık itiraz dilekçesi ekinde ödemeye ilişkin belge ibraz edilmiş ise de, şikayet edilen aydan sonra kalan borç miktarının 3259,72 TL olduğu, yapılan ödemenin ise 3015,00 TL olduğu, yapılan ödemenin kalan borç miktarının tamamını karşılamadığı, bu nedenle Çorlu İcra Ceza Mahkemesinin kararının usul ve yasaya uygun görülmekle,sanığın itirazının reddine karar vermek gerekmiş olup, aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

buradan şu anlamı çıkarabilirmiyiz. yapılan ödeme ve yapılması gereken ödeme arasında 245 lira gibi fark var . bu farkı ödeyip mahkemeye başvurursam ceza düşermi. tahahütdeki borc tamamen bitmiyor. avukat 3 ay için şikayet etmiş. bu şikayet sürelerini kapsayan borç öenmiş oluyor. yardımlarınızı rica ediyorum
Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör

Mesaj gönderen Güntülü »

ornist yazdı:Merhabalar,

Hakkımda 3 ay tazyik hapsi cezası verildi ve itiraz ettim. itirazım red edildi. itiraz tutanağı aşağıdaki gibidir.

Müşteki vekili vermiş olduğu şikayet dilekçesi ile Borçlunun ödeme şartını ihlali suçundan sanığın cezalandırılmasını talep etmiştir.
Çorlu İcra Ceza Mahkemesinin 2018/215 Esas 2018/511 Karar sayılı kararı ile Borçlunun ödeme şartını ihlali suçundan 3 ay tazyik hapsi ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.
2004 sayılı Kanun'un 340. maddesi gereğince taahhüdü ihlal suçunun oluşması için taahhüt tutanağında toplam borç miktarının, işleyen ve işleyecek faizin, vekalet ücreti, icra harç ve giderlerinin birlikte belirlenerek borçlunun taahhüdüne esas olan miktarın açıkça gösterilmesi gerektiği,sanığın taahhüdünü içeren tutanağın her sayfasında borçlunun imzasının bulunması gerektiği, taahhütte tüm bu hususların gösterildiği, bu nedenle taahhüdün hukuken geçerli olduğu sanığın üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğu, her ne kadar sanık itiraz dilekçesi ekinde ödemeye ilişkin belge ibraz edilmiş ise de, şikayet edilen aydan sonra kalan borç miktarının 3259,72 TL olduğu, yapılan ödemenin ise 3015,00 TL olduğu, yapılan ödemenin kalan borç miktarının tamamını karşılamadığı, bu nedenle Çorlu İcra Ceza Mahkemesinin kararının usul ve yasaya uygun görülmekle,sanığın itirazının reddine karar vermek gerekmiş olup, aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

buradan şu anlamı çıkarabilirmiyiz. yapılan ödeme ve yapılması gereken ödeme arasında 245 lira gibi fark var . bu farkı ödeyip mahkemeye başvurursam ceza düşermi. tahahütdeki borc tamamen bitmiyor. avukat 3 ay için şikayet etmiş. bu şikayet sürelerini kapsayan borç öenmiş oluyor. yardımlarınızı rica ediyorum

Bu farkı yatır makbuzu da sunarak ve cezanın kaldırılmasını mahkemesinden talep edin.
www.kararara.com
ornist
Site Üyesi

Mesaj gönderen ornist »

Güntülü yazdı:
ornist yazdı:Merhabalar,

Bu farkı yatır makbuzu da sunarak ve cezanın kaldırılmasını mahkemesinden talep edin.
Yani farkı yatırdıktan sonra tazyik hapsi için bir ortada bir neden kalmıyor. mahkeme direk beraat'e mii karar verir.
Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör

Mesaj gönderen Güntülü »

ZATEN SORUMLU OLDUĞUNUZ MİKTARDAN EKSİK YATIRMIŞSINIZ ANLADIĞIM KADARI İLE O EKSİK MİKTARI ÖDERSENİZ CEZA KALKAR.
www.kararara.com