Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

TAAHHÜDÜ İHLAL HAPİS CEZALARINA KARŞI NE YAPILMASI GEREKTİĞİ

İcra, İlamlı ve İlamsız Takip, Haciz, Mal Beyanı, İhtiyati Haciz, Borca İtiraz, Şikayet, İstihkak ve İstirdat Davaları, Taahhüdü İhlal, Sıra Cetveli, İflas...
ornist
Site Üyesi

Re: TAAHHÜDÜ İHLAL HAPİS CEZALARINA KARŞI NE YAPILMASI GEREKTİĞİ

Mesaj gönderen ornist »

ornist yazdı:Merhabalar,

Hakkımda 3 ay tazyik hapsi cezası verildi ve itiraz ettim. itirazım red edildi. itiraz tutanağı aşağıdaki gibidir.

Müşteki vekili vermiş olduğu şikayet dilekçesi ile Borçlunun ödeme şartını ihlali suçundan sanığın cezalandırılmasını talep etmiştir.
Çorlu İcra Ceza Mahkemesinin 2018/215 Esas 2018/511 Karar sayılı kararı ile Borçlunun ödeme şartını ihlali suçundan 3 ay tazyik hapsi ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.
2004 sayılı Kanun'un 340. maddesi gereğince taahhüdü ihlal suçunun oluşması için taahhüt tutanağında toplam borç miktarının, işleyen ve işleyecek faizin, vekalet ücreti, icra harç ve giderlerinin birlikte belirlenerek borçlunun taahhüdüne esas olan miktarın açıkça gösterilmesi gerektiği,sanığın taahhüdünü içeren tutanağın her sayfasında borçlunun imzasının bulunması gerektiği, taahhütte tüm bu hususların gösterildiği, bu nedenle taahhüdün hukuken geçerli olduğu sanığın üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğu, her ne kadar sanık itiraz dilekçesi ekinde ödemeye ilişkin belge ibraz edilmiş ise de, şikayet edilen aydan sonra kalan borç miktarının 3259,72 TL olduğu, yapılan ödemenin ise 3015,00 TL olduğu, yapılan ödemenin kalan borç miktarının tamamını karşılamadığı, bu nedenle Çorlu İcra Ceza Mahkemesinin kararının usul ve yasaya uygun görülmekle,sanığın itirazının reddine karar vermek gerekmiş olup, aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

buradan şu anlamı çıkarabilirmiyiz. yapılan ödeme ve yapılması gereken ödeme arasında 245 lira gibi fark var . bu farkı ödeyip mahkemeye başvurursam ceza düşermi. tahahütdeki borc tamamen bitmiyor. avukat 3 ay için şikayet etmiş. bu şikayet sürelerini kapsayan borç öenmiş oluyor. yardımlarınızı rica ediyorum
Arkadaşlar bugün aradaki farkı ödemeyi düşünüyorum. icra ceza mahkemesine nasıl bir dilekçe ile başvurmalıyım. ayrıca konu hakkında görüşleri olan arkadaşlar yorum yaparsa memnun olurum.

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Mesaj gönderen teoman »

Ödenmesi gereken borçtan 245 Tl eksik ödeme olduğu için taahhüt ihlalinin sonlanmadığı görülmektedir bu nedenle, bu kalan bakiyenin icra dosyasına yatırılarak alınan dekontun verilen cezanın kaldırılması için ceza veren icra ceza mahkemesine bir dilekçe vererek cezanın kaldırılması talebinde bulunmanız üzere ceza kaldırılacaktır.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM
ornist
Site Üyesi

Mesaj gönderen ornist »

ornist yazdı:
ornist yazdı:Merhabalar,

Hakkımda 3 ay tazyik hapsi cezası verildi ve itiraz ettim. itirazım red edildi. itiraz tutanağı aşağıdaki gibidir.

Müşteki vekili vermiş olduğu şikayet dilekçesi ile Borçlunun ödeme şartını ihlali suçundan sanığın cezalandırılmasını talep etmiştir.
Çorlu İcra Ceza Mahkemesinin 2018/215 Esas 2018/511 Karar sayılı kararı ile Borçlunun ödeme şartını ihlali suçundan 3 ay tazyik hapsi ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.
2004 sayılı Kanun'un 340. maddesi gereğince taahhüdü ihlal suçunun oluşması için taahhüt tutanağında toplam borç miktarının, işleyen ve işleyecek faizin, vekalet ücreti, icra harç ve giderlerinin birlikte belirlenerek borçlunun taahhüdüne esas olan miktarın açıkça gösterilmesi gerektiği,sanığın taahhüdünü içeren tutanağın her sayfasında borçlunun imzasının bulunması gerektiği, taahhütte tüm bu hususların gösterildiği, bu nedenle taahhüdün hukuken geçerli olduğu sanığın üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğu, her ne kadar sanık itiraz dilekçesi ekinde ödemeye ilişkin belge ibraz edilmiş ise de, şikayet edilen aydan sonra kalan borç miktarının 3259,72 TL olduğu, yapılan ödemenin ise 3015,00 TL olduğu, yapılan ödemenin kalan borç miktarının tamamını karşılamadığı, bu nedenle Çorlu İcra Ceza Mahkemesinin kararının usul ve yasaya uygun görülmekle,sanığın itirazının reddine karar vermek gerekmiş olup, aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

buradan şu anlamı çıkarabilirmiyiz. yapılan ödeme ve yapılması gereken ödeme arasında 245 lira gibi fark var . bu farkı ödeyip mahkemeye başvurursam ceza düşermi. tahahütdeki borc tamamen bitmiyor. avukat 3 ay için şikayet etmiş. bu şikayet sürelerini kapsayan borç öenmiş oluyor. yardımlarınızı rica ediyorum
Arkadaşlar bugün aradaki farkı ödemeyi düşünüyorum. icra ceza mahkemesine nasıl bir dilekçe ile başvurmalıyım. ayrıca konu hakkında görüşleri olan arkadaşlar yorum yaparsa memnun olurum.

Merhabalar, yukarıda belirttiğim gibi gibi aradı ki farkı yatırıp dilekçeyi ceza ön büroya teslim ettim. bugün uyaptan dosyayi incelediğimde dosya kapanmış görünüyor. en verdiğim dilekçede bugün uyapa yüklenmiş. önce icra ceza kalemini aradım. onlarda müdürlerine yönlendirdiler beni. müdürle görüştüğümde dosyayı kapatarak infaz için hakime gönderdim dedi. Hakimde en sunuğun dilekçe ile bareber inceleyip karara bağlar dedi. buradan ne anlamalıyım. karar nası çıkar. hakim direk infaza mı gönderir yoksa inceleyerek davayı düşürebilirmi ?
Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra ve İflas Hukuku

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Aradaki farkı da yatırdıysanız ve artık şikayet konusu hiç borcunuz kalmadıysa hâkim düşme kararı verecektir...
Resim
burasineresi
Site Üyesi

Mesaj gönderen burasineresi »

Merhaba bir sorum olacakti. Benim bir taahhudumden dolayi 2017 8.ayda kesinlesmis 3 aylik cezam var.Zamanasimi suresi doldugunda ceza uygulanamiyor fakat taahhudun durumu ne oluyor acaba devam mi ediyor yardimci olursaniz sevinirim.
Jonas
Yeni Üye

Mesaj gönderen Jonas »

Merhaba ,
Taahhüdü ihlalden 3 ay ceza aldım.ilk taksidi süresinde yatırmadığım için.
2/3 /4 düzenli yatırdım
5/6/7 yatmadı
Bana ilk taksitten dolayı dava actılar.avukata gittim tüm ödenmemiş taksitlerini öde dediler ya da hepsini kapatın dediler.Sorum şu bana açtıkları ilk taksit konusuna istinaden sadece onu yatırıp cezayı kaldırabiliyormuyum yoksa ödenmemiş tüm taksitlermi yatırmalıyım
Cevaplarsanız cok sevinirim
Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra ve İflas Hukuku

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Kanunen tümünü yatırmalısınız. Ancak her icra hâkiminin bu konudaki uygulaması farklılık gösteriyor. Cezayı veren icra ceza mahkemesine gidip cezayı nasıl düşürebileceğinizi sorunuz.
Resim
salacak
Kıdemli *** Üye

Mesaj gönderen salacak »

3 ay tazyik hapsinde ilk yakalanmada 10 gün süre erilip salınmadan sonra 10 günün hesabında yakanılan gün sayılır mı?Örneğin ayın 20 sinde yakalanıp salıverilen ayın kaçında en geç teslim olmalıdır?
Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör

Mesaj gönderen Güntülü »

www.kararara.com
burasineresi
Site Üyesi

Mesaj gönderen burasineresi »

Merhabalar iyi çalışmalar öncelikle. Benim garanti bankasina taahhudum var 2018 in 3. Ayinda kesinleşen 3 ay ihlal cezam vardi 2.icra mahkemesinden simdi bunun zamanaşımıni bekliyorumda banka tekrardan dava açmış ayni taahhüd üzerinden bu sefer 4.icra mahkemesine dava acmis ve tekrardan 3 ay ceza vermişler bunun tarihi 2019un 5.ayi. Simdi benim zaman aşımım tekrardan mi saymaya başlayacak bilgi verebilir misininiz? Yani ayni taahhudden farkli farkli icra ceza mahkemelerinden sürekli ceza cikartabiliyorlar mi? Yoksa 2020nin 3.ayinda cezanin düşmesi icin dilekçe mi yazmam gerekir. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.