İstinaf kararı bozarsa ne olur

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı, İnfazın Ertelenmesi, Denetimli Serbestlik, Koşullu Salıverilme, Adli Sicil (Sabıka) ve Arşiv Kaydı, GBT, Özel veya Genel Af, Ceza İnfaz Kurumları, Özel İnfaz Çeşitleri, Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma...
Mehmetgul
Kıdemli ** Üye

İstinaf kararı bozarsa ne olur

Mesaj gönderen Mehmetgul »

Merhabalar 2020 sonrası işlediğim bi suçtan dolayı seri muhakemeyi kabul etmedim şimdi basit yargılama sürecindeyim bunuda kabul etmeyip istinaf a göndericem merak ettiğim durum şu istinaf direkt bi karar mı verilecek ? Bazı arkadaşlar istinaf bozduktan sonra tekrar mahkeme kurulur onu sonra tekrar istinaf a gönderebilirsin diyolar bazılarının öyle olmuş ama neye istinaden ? 2020 öncesi basit yargılama yoktu onlar icin mi yoksa istinaf ın bozduğu karar tekrar mahkeme görülmesi mi gerekir bilenler yardımcı olursa sevinirim suç trafik güvenliğini tehlikeye atma

Mehmetgul
Kıdemli ** Üye

Re: İstinaf kararı bozarsa ne olur

arkadaşlar istinaf kararı bozarsa tekrar mahkeme acılıp o mahkemeyı tekrar ıstınaf a gonderebılıyor muyuz hıc yaşayan basına gelen yok mu
Kullanıcı avatarı
KediHayri
Editör

Mesaj gönderen KediHayri »

Mehmetgul yazdı: 20 Kas 2021 20:44 Merhabalar 2020 sonrası işlediğim bi suçtan dolayı seri muhakemeyi kabul etmedim şimdi basit yargılama sürecindeyim bunuda kabul etmeyip istinaf a göndericem merak ettiğim durum şu istinaf direkt bi karar mı verilecek ? Bazı arkadaşlar istinaf bozduktan sonra tekrar mahkeme kurulur onu sonra tekrar istinaf a gönderebilirsin diyolar bazılarının öyle olmuş ama neye istinaden ? 2020 öncesi basit yargılama yoktu onlar icin mi yoksa istinaf ın bozduğu karar tekrar mahkeme görülmesi mi gerekir bilenler yardımcı olursa sevinirim suç trafik güvenliğini tehlikeye atma
Diyelim ki 3 aylık bir ceza ile yargılanıyorsunuz. Seri muhakameyi kabul etmediniz. Yerel mahkeme 3 ay bir ceza verdi ve siz buna itiraz ettiniz istinafa. İstinaf bu cezayı bozarsa bozduktan sonra kendi de yargılayabilir. İstinaf bozduktan sonra tekrar yerel mahkemeye de gönderebilir. Ya da istinaf bozmaz onaylarsa ve onayladığı ceza örneğimizdeki gibi 5 yıl altı bir cezaysa bu sefer kesinleşir.
Yani istinaf eğer hükmü bozarsa kendi de yargılayıp hüküm verme hakkına sahip ya da bozduktan sonra yerel mahkemeye gönderme hakkına da sahip. Genelde yani yüzde 95 bir kararı bozuyorlarsa bozduktan sonra yerel mahkemeye gönderir. Yerel mahkeme istinafın kararına yönelik yeni bir ceza verdiyse ona da itiraz etme istinaf yoluna götürme hakkınız var. Ta ki istinaf onaylayana kadar. İstinaf onayladıktan sonra ceza 5 yıl altıysa artık itiraz etme hakkınız biter.
Mehmetgul
Kıdemli ** Üye

Sağolasın @KediHayri .. aynı ben gibi 4/4 mükerirr olan ben gibi bi arkadaş trafik güvenliğini tehlikeye atmaktan 7 ay aldı istinaf 5 ay a düşürüp tekrar yerel mahkemeye gönderdi bende aynı durumdayım.. seri muhakemeyi kabul etmedim şimdi basit yargılamadayım dilekçeyle cevap istediler bi ceza gelicek ona itiraz edip mahkeme görülmesini isticem .. @KediHayri şeyi merak ediyorum %95 istinaf yerel mahkemeye gönderir dediniz ya istinaf o kararı verince yerel mahkemeye göndermesi için benim itiraz mı etmem lazım yoksa istinaf yerel mahkemeye gönderilmesi diye karar mı alır
Kullanıcı avatarı
KediHayri
Editör

Mesaj gönderen KediHayri »

Mehmetgul yazdı: 23 Kas 2021 21:49 Sağolasın @KediHayri .. aynı ben gibi 4/4 mükerirr olan ben gibi bi arkadaş trafik güvenliğini tehlikeye atmaktan 7 ay aldı istinaf 5 ay a düşürüp tekrar yerel mahkemeye gönderdi bende aynı durumdayım.. seri muhakemeyi kabul etmedim şimdi basit yargılamadayım dilekçeyle cevap istediler bi ceza gelicek ona itiraz edip mahkeme görülmesini isticem .. @KediHayri şeyi merak ediyorum %95 istinaf yerel mahkemeye gönderir dediniz ya istinaf o kararı verince yerel mahkemeye göndermesi için benim itiraz mı etmem lazım yoksa istinaf yerel mahkemeye gönderilmesi diye karar mı alır
İstinaf zaten bozduğu zaman bozma nedenleriyle birlikte yerel mahkemeye kendiliğinden başvurunuza gerek kalmadan gönderiyor. Yerel mahkemede yeniden duruşma açıyor yeni bir karara bağlıyorlar istinafın yönelttiği şekilde. O kararada itiraz edebiliyorsunuz. Ta ki istinaf onaylayana kadar. İstinaf onarsa artık infaza başlar 5 yıl altı cezalarda.