(Mal Varlığı Araştırması) içeren davalar ile ilgili önemli bir soru

Kişiler, Ad ve Soyad Düzeltme, Yaş Düzeltme, Aile, Nişanlılık, Evlilik, Ayrılık, Boşanma, Nafaka ve Tazminat, Velayet, Vesayet, Mal Paylaşımı, Evlat Edinme, Babalık ve Tanıma...
Sezginn
Site Üyesi

(Mal Varlığı Araştırması) içeren davalar ile ilgili önemli bir soru

Mesaj gönderen Sezginn »

NOT: Çekişmeli Boşanma Davalarında ''Mal Varlığı Araştırması'' gayet temel ve esas olan bir husus olup, tarafların üzerine kayıtlı olan mal varlığını tespit eder nafaka hükmünün sağlıklı belirlenebilmesi için.

Şahit olmuş olduğum bir (çekişmeli boşanma davasının) gerekçeli kararında ''Mal Varlığı Araştırması'' ile ilgili bir metin;
''Taraflara usulüne uygun tebligatlar yapılmış, taraf teşkili sağlanmış, tarafların nüfus, SGK kaydı ve Takbis Malvarlığı sorgusu UYAP sistemi üzerinden çıkarılmış, ekonomik sosyal durum araştırmaları yapılmış, dosyamız arasına alınmış, tarafların iddia ve savunmaları kapsamında deliller toplanmış, tanıkları dinlenmiştir. UYAP sisteminden yapılan kontrolde davalının mal varlığı bulunmadığı, davacının Ordu Fatsa'da 12 adet taşınmazı bulunduğu anlaşılmaktadır.''
Şimdi yukarıdaki yazılara ilişkin olarak, sorduğum sorunun meselesini açıklarsam; Gerekçeli kararda Takbis Malvarlığı sorgusu UYAP sistemi üzerinden çıkarılmadı yani ilgili davanın dosyasının bütünü UYAP sistemi üzerinden titizlikle kontrol edildiğinde dava dosyasına hiçbir şekilde eklenmediği kesin olarak tespit edilmiştir ve bu durum İstinaf dilekçesinde davacı adına belirtilmiştir. Dosyaya eklenmesi gereken davacının Takbis Malvarlığı sorgusundaki verilerde davacının 12 Taşınmazı var fakat bu 12 Taşınmazın her birisinin üzerinde 6 ile 4 arasında kişilerin hissesi mevcut, davacının bu 12 taşınmaz üzerinde hisseleri hiçbir şekilde en ufak bir masrafı karşılamayacak derecededir. Ayrıca davacının Takbis Malvarlığı Sorugusunda ki verilerinin dava dosyasına eklenmemesi, davacının sanki ekonomik ve maddi gücü çok iyimiş gibi bir nitelemeye de sebep olmuştur.
Sorular :
1-)Sorumun nedenini üstte belirttiğime inanaraktan soruyorum, ''Mal Varlığı Araştırması'' içeren davalarda Takbis Malvarlığı sorgusundaki verilerin UYAP dava dosyasına eklenmemesini göze alaraktan, tapu kayıtlarımızı dava dilekçesi veya delil dilekçesine ek yapıp, açıklamasına da ‘’Takbis Malvarlığı Sorgusunun, UYAP sistemi üzerinden çıkarılmama ihtimaline ilişkin olarak ben, tapu kayıtlarımın detaylı verilini içeren resmi evraklarını ilgili dilekçeme ek yapıyorum.’’ diye yazıp, beliritp, ilgili mahkemenin daha sağlıklı bir karar vermesine vesile olur mu ? Ya da bu yol ile çözüm olmaz ise farklı yolları var mıdır, ne yapılmalıdır ?
2-)Mal Varlığı Araştırması içeren davalar nelerdir ?
3-)Çekişmeli boşanma davasının ilgili kararı artık kesinleştikten sonra buna mukabil olarak davacının lehine ikinci açılabilecek maddi tazminat davasında bu ‘’Takbis Malvarlığı Sorgusu’’ hususu yine olacak mı ? Olacak ise sormuş olduğum soruda ki çözüm fikrim geçerli olur mu ? Ya da yine farklı bir yollarımı var ?
4-)Takbis Mal Varlığı Sorgusu UYAP sisteminde ki dava dosyasına hangi yollar ile nasıl ekleniyor ?
Saygılarımla, teşekkür ederim.

Sezginn
Site Üyesi

Re: (Mal Varlığı Araştırması) içeren davalar ile ilgili önemli bir soru

Mesaj gönderen Sezginn »

.
Kullanıcı avatarı
metin67oktay
Site Üyesi
Meslek: Emekli
İletişim:

Mesaj gönderen metin67oktay »

Sezgin bey siz mahkeme sırasında bahsi geçen 12 Taşınmaz üzerinde tam mülkiyetinizin olmadığını her birisinin üzerinde 4 ile 6 kişi arasında değişen sayılarda ortak mülkiyete esas olduğunu söylemediniz mi?
Hatta bahsi geçen bu mülkleri bir liste halinde, hisse oranlarını gösterir bir tablo halinde mahkemeye sunmadınız mı?

Bunu yapmadığınızı var sayarak sorularınızdan birini cevaplamak istiyorum.

-‘’Takbis Malvarlığı Sorgusunun, UYAP sistemi üzerinden çıkarılmama ihtimaline ilişkin olarak ben, tapu kayıtlarımın detaylı verilini içeren resmi evraklarını ilgili dilekçeme ek yapıyorum.’’diye yazıp, beliritp, ilgili mahkemenin daha sağlıklı bir karar vermesine vesile olur mu ?

Mahkemelerimizde dilekçe hakkı sınırlaması yoktur. Yani hak aramanın sınırı yoktur.
Gerek idda gerekse savunma makamları kararı etkileyebilecek her türlü belge, bilgi ve şahidi dilekçe ile başvurup mahkemeye sunabilirler...
Hatta maddi ve manevi gerçeklerin ortaya konması sizin bir nevi görevinizdir.
Bu önemli bir konu. Çünkü biliyorsunuz mahkemelerin takdir hakkı-değerlendirme görevi var.
Nitekim mahkeme heyeti gerek tazminat, gerek nafaka gerekse mal paylaşımı konusunda dosyadaki verilere, belgelere göre karar verecek. Bunlara göre değerlendirme yapacak
Mahkeme heyeti, eş ve çocuklara nafaka bağlarken her hangi bir belgeye ihtiyaç duymadan geçim standartları, hayat şartları üzerinden değerlendirme yapıp karar verebilir ama sizin maddi gücünüzü takdir ederken mutlaka belgelere bakarak takdir edecektir..
Aylık geliriniz ve mal varlığınız bu konuda büyük önem arz eder.

Uyaptan dosyaya evrak ekleme sanırım avukatlara mahsus bir şey.
Çokda madah bir özellik değil. Sadece avukatlara adliyeye gidip gelme konusunda rahatlık sağlıyor, zaman kaybını önlüyor o kadar.
Yoksa dilekçe yine aynı dilekçe.. Uyaptan verildi diye bir extra özelliği yok..

Benim bildiğim ve en kolay yol şöyle..
Dilekçenizi hazırlayın. Ekine de yada dilekçe konusu içine bu 12 taşınmaz üzerindeki hisse durumunu belirtin.
Hatta burada yazdığınız hisse değerlerinin durumunuda belirtin..
Adliyeye gidin ve adliye kaleminden verin. Zaten orada dilekçenizi taratıp anında uyap taki dosyanıza ekleyecekler..
Ve bu konuda fazla geç kalmayın. Duruşma gününden en az 2 gün önce bu işi bitirmeniz lazım.
Çünkü Hakimler duruşma öncesi dosyalara göz atarlar özellikle yeni eklenmiş evrak, dilekçe...vs incelerler.
Duruşma gününe bırakmayın.

Diğer sorularınız için hukuki bilgim yok maalesef.
Avukatınıza.... Eğer avukatınız yoksa danışma ücreti ödeyerek deneyimli bir avukata danışmanızda büyük fayda görüyorum.

İlaveten sitemiz içindeki bu başlığı okumanızda sizi yeterince bilgi sahibi yapacaktır kanaatindeyim.
Aklınıza takılan bir çok sorunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.
MAL PAYLAŞIMI DAVALARINDA SORU VE CEVAPLAR
viewtopic.php?t=30831

İyi günler dilerim.. Sağlıcakla...
Sezginn
Site Üyesi

Mesaj gönderen Sezginn »

metin67oktay yazdı: 19 Şub 2022 15:20 Sezgin bey siz mahkeme sırasında bahsi geçen 12 Taşınmaz üzerinde tam mülkiyetinizin olmadığını her birisinin üzerinde 4 ile 6 kişi arasında değişen sayılarda ortak mülkiyete esas olduğunu söylemediniz mi?
Hatta bahsi geçen bu mülkleri bir liste halinde, hisse oranlarını gösterir bir tablo halinde mahkemeye sunmadınız mı?

Bunu yapmadığınızı var sayarak sorularınızdan birini cevaplamak istiyorum.

-‘’Takbis Malvarlığı Sorgusunun, UYAP sistemi üzerinden çıkarılmama ihtimaline ilişkin olarak ben, tapu kayıtlarımın detaylı verilini içeren resmi evraklarını ilgili dilekçeme ek yapıyorum.’’diye yazıp, beliritp, ilgili mahkemenin daha sağlıklı bir karar vermesine vesile olur mu ?

Mahkemelerimizde dilekçe hakkı sınırlaması yoktur. Yani hak aramanın sınırı yoktur.
Gerek idda gerekse savunma makamları kararı etkileyebilecek her türlü belge, bilgi ve şahidi dilekçe ile başvurup mahkemeye sunabilirler...
Hatta maddi ve manevi gerçeklerin ortaya konması sizin bir nevi görevinizdir.
Bu önemli bir konu. Çünkü biliyorsunuz mahkemelerin takdir hakkı-değerlendirme görevi var.
Nitekim mahkeme heyeti gerek tazminat, gerek nafaka gerekse mal paylaşımı konusunda dosyadaki verilere, belgelere göre karar verecek. Bunlara göre değerlendirme yapacak
Mahkeme heyeti, eş ve çocuklara nafaka bağlarken her hangi bir belgeye ihtiyaç duymadan geçim standartları, hayat şartları üzerinden değerlendirme yapıp karar verebilir ama sizin maddi gücünüzü takdir ederken mutlaka belgelere bakarak takdir edecektir..
Aylık geliriniz ve mal varlığınız bu konuda büyük önem arz eder.

Uyaptan dosyaya evrak ekleme sanırım avukatlara mahsus bir şey.
Çokda madah bir özellik değil. Sadece avukatlara adliyeye gidip gelme konusunda rahatlık sağlıyor, zaman kaybını önlüyor o kadar.
Yoksa dilekçe yine aynı dilekçe.. Uyaptan verildi diye bir extra özelliği yok..

Benim bildiğim ve en kolay yol şöyle..
Dilekçenizi hazırlayın. Ekine de yada dilekçe konusu içine bu 12 taşınmaz üzerindeki hisse durumunu belirtin.
Hatta burada yazdığınız hisse değerlerinin durumunuda belirtin..
Adliyeye gidin ve adliye kaleminden verin. Zaten orada dilekçenizi taratıp anında uyap taki dosyanıza ekleyecekler..
Ve bu konuda fazla geç kalmayın. Duruşma gününden en az 2 gün önce bu işi bitirmeniz lazım.
Çünkü Hakimler duruşma öncesi dosyalara göz atarlar özellikle yeni eklenmiş evrak, dilekçe...vs incelerler.
Duruşma gününe bırakmayın.

Diğer sorularınız için hukuki bilgim yok maalesef.
Avukatınıza.... Eğer avukatınız yoksa danışma ücreti ödeyerek deneyimli bir avukata danışmanızda büyük fayda görüyorum.

İlaveten sitemiz içindeki bu başlığı okumanızda sizi yeterince bilgi sahibi yapacaktır kanaatindeyim.
Aklınıza takılan bir çok sorunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.
MAL PAYLAŞIMI DAVALARINDA SORU VE CEVAPLAR
viewtopic.php?t=30831

İyi günler dilerim.. Sağlıcakla...
Teşekkürler ilginiz için.