Boşanma sürecinde kadın üzerine kayıtlı aracı eşin kullanması

Kişiler, Ad ve Soyad Düzeltme, Yaş Düzeltme, Aile, Nişanlılık, Evlilik, Ayrılık, Boşanma, Nafaka ve Tazminat, Velayet, Vesayet, Mal Paylaşımı, Evlat Edinme, Babalık ve Tanıma...
Cevapla
avgulsenoz
Site Üyesi
Mesajlar: 8
Kayıt: 29 Ara 2017 15:02

Boşanma sürecinde kadın üzerine kayıtlı aracı eşin kullanması

Mesaj gönderen avgulsenoz »

Kadının üzerine kayıtlı olan aracı boşanma sürecinde eşi kullanmaktadır. Aracın kadın üzerine tahsisini veya aracın bağlanmasını talep edebilir miyiz, bu konuda izleyebileceğimiz başka bir yol var mıdır? Elinizde yargıtay kararı varsa paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.


Kullanıcı avatarı
Admin
Site Yöneticisi
Mesajlar: 29218
Kayıt: 22 Mar 2012 12:08
Meslek: Hukukçu
İletişim:

Re: Boşanma sürecinde kadın üzerine kayıtlı aracı eşin kullanması

Mesaj gönderen Admin »

avgulsenoz yazdı:Kadının üzerine kayıtlı olan aracı boşanma sürecinde eşi kullanmaktadır. Aracın kadın üzerine tahsisini veya aracın bağlanmasını talep edebilir miyiz, bu konuda izleyebileceğimiz başka bir yol var mıdır? Elinizde yargıtay kararı varsa paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Y A R G I TA Y 2. Hukuk Dairesi
ESAS NO: 2015/26380
KARAR NO: 2017/4045


Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm davacı kadın tarafından 22.10.2015 tarihli ara karar yönünden temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

Taraflar arasındaki boşanma davası sırasında mahkemece; 20.08.2015 ve 07.09.2015 tarihli ara kararlar ile davalı adına kayıtlı 01 ...80 plakalı araç ile ...ili Merkez ilçesi ...Mah. 146 ada, 20 parsel, cilt 1, sayfa no 74 sayılı taşınmaz üzerine davacı kadın yararına tedbir konulmuş, 22.10.2015 tarihli ara kararla ise bu tedbirler kaldırılmıştır. Davacı kadın bu ret kararının doğru olmadığını, davalının bu malların devrini yaptığı gerekçesiyle temyiz etmiştir.

Mülga 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 101'nci maddesinin (3.) ve (4). bendinde yer alan hükümlere; 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun "geçici hukuki korumalara" ilişkin 389. maddesinde yer verilmemiş; boşanma veya ayrılık davası açılınca hakimin talep üzerine veya re'sen dava sırasında Türk Medeni Kanununun 169'uncu maddesi çerçevesinde aldığı tedbirler ve bu tedbirlere itiraz üzerine verilen kararlar, yasa koyucu tarafından Usulün "geçici hukuki korumalarla" ilgili düzenlemesi dışında bırakılmıştır. Bu durumda, boşanma ve ayrılık davası açılınca hakimin talep üzerine veya re'sen Türk Medeni Kanununun 169. maddesi çerçevesinde alacağı tedbirler ve bu tedbirlere itiraz üzerine verilen kararlar, ancak esas hükümle birlikte temyizi kabil olup, esas hükümden ayrı ve bağımsız olarak temyiz edilemez. Bu bakımdan davacı kadının temyiz isteğinin reddine karar verilmesi gerekmiştir.

SONUÇ: Davalının temyiz talebinin yukarıda gösterilen sebeple REDDİNE temyiz peşin harcının istek halinde yatırana geri verilmesine, oybirliğiyle karar verildi. 10.04.2017(Pzt.)
İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.
resulemir
Yeni Üye
Mesajlar: 2
Kayıt: 13 Oca 2021 20:46

Re: Boşanma sürecinde kadın üzerine kayıtlı aracı eşin kullanması

Mesaj gönderen resulemir »

merhaba sayın meslektaşım, aynı durumu yaşayan bir müvekkilim var. siz nasıl bir yol izlediniz, tecrübenizi paylaşabilir misiniz? şimdiden teşekkürler
Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj