İstinaf sonucu

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
suskun00
Site Üyesi

İstinaf sonucu

Mesaj gönderen suskun00 »

Hukuka aykırı ve istinaf başvurusunda bulunan sanık müdafinin istinaf nedenleri bu itibarla yerinde görüldüğünden CMK'nın 280 ve 289. maddeleri uyarınca başkaca yönleri incelenmeksizin HÜKMÜN BOZULMASINA, dosyanın yeniden incelenmek ve hükmolunmak üzere hükmü bozulan ilk derece mahkemesine gönderilmesine

bu konuda açıklık getirebilir mi?

Stt656
Kıdemli *** Üye

Re: İstinaf sonucu

Mesaj gönderen Stt656 »

Cezanız istinaf mahkemesi sonucu bozulmuş. Tekrar inceleme ve yargılama yapılması için ilk cezayı veren mahkemeye geri gönderilmiş
suskun00
Site Üyesi

Mesaj gönderen suskun00 »

Selam cevap verdiğiniz için teşekkür ederim
(( CMK'nın 280 ve 289. maddeleri uyarınca başkaca yönleri incelenmeksizin))) bu ne anlama geliyor anlamadım
İlk mahkemenin verdiği cezanın üstünü veremezler öyle anladım yoksa istinaf cezayı çok görüp tekrar mı yargılama istedi?
Stt656
Kıdemli *** Üye

Mesaj gönderen Stt656 »

Rica ederim. Cmk nın 280 ve 289. Maddelerinde eksiklik /hata görüldüğü için verilen hüküm bozulmuş. Bu hatalar tespit edildiği için başka bir şeyi incelemeden hükmü bozmuşlar. Bu nedenle ilk derece mahkemesine geri gönderilmiş dosyanız. Orada tekrar deliller incelenir, eksiklikler giderilir ve tekrar bir karar verilir. Ceza verme konusunda tam emin değilim ama benimde dosyamda böyle bir durum vardı. İstinafta verilen Cezanın az olduğu düşünülmüşse de, ceza aynen verilmiş, düzenleme /yükseltme yapılmamıştı.
omur64
Yeni Üye

Mesaj gönderen omur64 »

merhabalar benim sizlerden öğrenmek istediğim ben 2019 yılında iki ayrı olay ile karşılaştım bu iki olayda 3 yıllık denetim serbestlik kapsamında ilk olay tekerrür olarak 1 yıl 11 ay ceza aldım ikinci olaydan ise mükerrer 1 olarak 3 ay 22 gün ceza aldım ve 3 ay 22 gün olan cezamı istinafa göndermeden onayladım onun tebligatının gelmesini bekliyorum simdi ben mükerrer özgü olan 3 ay 22 gün cezadan ceza 2020 de çıkan kapsam içi olduğu için mükerrer 1 den denetim serbestlik den yararlana bilir miyim ve yararlana bilirsem şu şekilde söyleyenler var ben denetim serbestlik de iken istinaf cezam gelirse denetim hakkın kapsam içi de olsa 1 yıla düşer diyorlar bu doğrumu dur sizlerin bilgisine ihtiyacım var yani iki dosya denetimde iken aynı handa tek gelir ise denetim serbestlik 1 yıl mı oluyor teşekkürlerimi şimdiden arz ederim
omur64
Yeni Üye

Mesaj gönderen omur64 »

lütfen bilgi almak istiyorum allahrısazı ıcın yardımcı olurmusunuz