Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Zarar Karşılama

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
Kademe18
Yeni Üye

Zarar Karşılama

Mesaj gönderen Kademe18 »

Hepinize merhaba . 2016 yılı mayıs ayında başkasına ait kredi kartını kullanma suçundan dava açıldı. Dosyada müşterinin zararı 22671 TL olarak gözüküyor. Sanık olarak 2 kişi var ben zarar karşılamak için müşteki avukatiyla görüştüm fakat benden 50 bin TL istedi . Acaba ben mahkemede etkin pişmanlıktan faydalanıp suçu isledigimi kabul edip karşı tarafın zararını karşılamayı talep edersem , karşı taraf istemese de zarar telafisi yapabiliyor muyum ? 2 sanık olduğu için miktarın yarısını odeyebiliyor muyum ? Ve zarar dosyada yazan olarak mı mağdurun söylediği olarak mı karşılanıyor?

Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için cevaplarınızı bekliyorum .

Kademe18
Yeni Üye

Re: Zarar Karşılama

Mesaj gönderen Kademe18 »

Yok mu konu hakkında bilgisi olan?
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör
Meslek: Emekli Hukuk Adamı

Mesaj gönderen Birbilen »

Kademe18 yazdı: 11 Haz 2021 13:28 Hepinize merhaba . 2016 yılı mayıs ayında başkasına ait kredi kartını kullanma suçundan dava açıldı. Dosyada müşterinin zararı 22671 TL olarak gözüküyor. Sanık olarak 2 kişi var ben zarar karşılamak için müşteki avukatiyla görüştüm fakat benden 50 bin TL istedi . Acaba ben mahkemede etkin pişmanlıktan faydalanıp suçu isledigimi kabul edip karşı tarafın zararını karşılamayı talep edersem , karşı taraf istemese de zarar telafisi yapabiliyor muyum ? 2 sanık olduğu için miktarın yarısını odeyebiliyor muyum ? Ve zarar dosyada yazan olarak mı mağdurun söylediği olarak mı karşılanıyor?

Mahkemede etkin pişmanlıktan faydalanıp suçu islediğini kabul edip karşı tarafın zararını karşılamayı talep edersen , karşı taraf istemese de zarar telafisi yapabilirsin. Hakim ne miktar zararı nereye ve ne zaman ödeyeceğine karar verir.
Bir bilene sor...
Bağımlılığı bırakın! Damarlarınızdaki asil Türk kanını kirletmeyin...
gustavodias
Site Üyesi

Mesaj gönderen gustavodias »

Birbilen yazdı: 14 Haz 2021 23:17
Kademe18 yazdı: 11 Haz 2021 13:28 Hepinize merhaba . 2016 yılı mayıs ayında başkasına ait kredi kartını kullanma suçundan dava açıldı. Dosyada müşterinin zararı 22671 TL olarak gözüküyor. Sanık olarak 2 kişi var ben zarar karşılamak için müşteki avukatiyla görüştüm fakat benden 50 bin TL istedi . Acaba ben mahkemede etkin pişmanlıktan faydalanıp suçu isledigimi kabul edip karşı tarafın zararını karşılamayı talep edersem , karşı taraf istemese de zarar telafisi yapabiliyor muyum ? 2 sanık olduğu için miktarın yarısını odeyebiliyor muyum ? Ve zarar dosyada yazan olarak mı mağdurun söylediği olarak mı karşılanıyor?

Mahkemede etkin pişmanlıktan faydalanıp suçu islediğini kabul edip karşı tarafın zararını karşılamayı talep edersen , karşı taraf istemese de zarar telafisi yapabilirsin. Hakim ne miktar zararı nereye ve ne zaman ödeyeceğine karar verir.

Hocam zararı karşılamak suçu kabul etmek anlamına mı gelir benim durusmam olmadı fakat sicilime zarar gelmemesi için zararı karşıladım duruşmadan önce
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör

Zararı karşılamak suçu kabul anlamına gelir, çünkü adı üstünde "etkin pişmanlık"...
Bir bilene sor...
gustavodias
Site Üyesi

Hocam ben işlemediğim halde mağdurların zararı çok küçük meblağlardi 15-20-30 ve 50 TL zararlarini karşıladım kesin olarak ceza alır mıyım ? @Birbilen
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör

gustavodias yazdı: 17 Haz 2021 21:32 Hocam ben işlemediğim halde mağdurların zararı çok küçük meblağlardi 15-20-30 ve 50 TL zararlarini karşıladım kesin olarak ceza alır mıyım ? @Birbilen
Kesin olarak ceza alıp almayacağını dosyaya bakan hakimler haricinde kimse bilemez, ama zararı karşıladın diye de illa ceza alırsın diye bir kural yok. Dosyana bakarlar suç oluşmuyorsa beraat verirler yada suç oluşuyorsa zararı giderdiğin için indirim yaparlar, değer azlığından dolayı da indirim yapabilirler, sonuçta cezan kuşa döner, infaz zaten ülkemizde yok şükür ki, dolayısıyla korkmana gerek yok...
Bir bilene sor...
gustavodias
Site Üyesi

Sayın hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim ülkemizde infaz yok derken neyi kastettinizacaba
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör

gustavodias yazdı: 18 Haz 2021 01:15 Sayın hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim ülkemizde infaz yok derken neyi kastettinizacaba
Sen 6 yıl hapis cezası al, git 3 - 5 gün girdi çıktı yap ... İnfaz yok yani :)
Bir bilene sor...
gustavodias
Site Üyesi

Anladım hocam benim davamda toplam miktar 105 TL bunun için de hapis yatmak ya da sicil bozdurmak istemiyorum 5 madur var ayrı ayrı hagb çıkma ihtimali var degil mi sicilim temiz şuan