Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Enerji Bakanlığı Bütçe Dairesi Başkanlığı 2005

Cevapla
Kullanıcı avatarı
inspector
Onaylı Üye
Mesajlar: 1895
Kayıt: 06 Mar 2012 08:40

Enerji Bakanlığı Bütçe Dairesi Başkanlığı 2005

Mesaj gönderen inspector »

Kararın Çeşidi : 6.Daire Kararı
Kararın Konusu: Çeşitli Konuları İlgilendiren Kararlar
Kararın Numarası : 11408
Kararın Tarihi : 05.12.2006

Enerji Bakanlığı Bütçe Dairesi Başkanlığı 2005

ASKİ Genel Müdürlüğünce, su satışı, kanalizasyon tesisi bulunan yerlerdeki kullanılmış suların uzaklaştırılması, septik çukurların boşaltılması ile bu işlemlere ilişkin hizmetlerle ilgili tarifelerin hangi esaslara göre saptanacağı ve uygulanacağını belirlemek amacıyla çıkarılan ASKİ Tarifeler Yönetmeliği'nin, 30’uncu maddesinde su satış tarifesi, 34’üncü maddesinde ise atık su tarifesi ayrı ayrı düzenlenmiştir.

Söz konusu Yönetmelik hükümleri uyarınca, ASKİ Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulunca saptanarak, Genel Kurulca onaylanan 2005 Yılı Aylık Tarifeler Cetvelinde de su ve atık su tarife bedeli ayrı ayrı tespit edilmiş ve resmi daireler için 2005 yılında "atık su" tarife bedeli "0" olarak belirlenmek suretiyle, resmi dairelere "atık su” bedeli öngörülmemiştir.

Bu nedenle; 2005 yılı Bütçe Kanunu 37/f fıkrasında yer alan "su tarife bedelleri" ibaresinin, işyerleri için tespit edilen "su" tarife bedeli olarak anlaşılması gerektiği, atık su tarife bedelinin ayrıca eklenemeyeceği; eklenmesi durumunda, tarife cetveli ile resmi daireler için öngörülmeyen "atık su" bedelinin, resmi dairelere de uygulanmış olacağı anlaşılmaktadır.

Diğer taraftan, ASKİ Hukuk Müşavirliğinin yazısında 2004 yılı Bütçe Kanununda yer alan, "Belediyeler ile Büyükşehir Belediyesince kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanacak su (atık su dahil) tarife bedelleri, özel işlerine uygulanan tarife bedelini aşamaz” hükmünün 2005 yılı Bütçe Kanununda da aynen yer aldığı belirtilmekte ise de, 2005 Mali yılı Bütçe Kanunun 37’nci maddesinin (f) fıkrasında, (atık su dahil) ibaresi bulunmamaktadır.

Dolayısıyla, söz konusu hükümler arasındaki bu farklılık ile 2005 yılında kamu kurum ve kuruluşlarına uygulanacak tarife bedellerinin tespitinde, atık su bedelinin dahil edilmemesinin amaçlandığı; aksi takdirde aynı hükmün 2005 yılı Bütçe Kanununda da yer alması gerektiği açıktır.

Bu itibarla, resmi dairelere uygulanacak olan su satış fiyatının tespitinde, tarifede özel işyerlerine uygulanan fiyat ile yapılan kıyaslamada, su birim fiyatına ilave olarak atık su birim fiyatının da dahil edilmesi suretiyle bulunan toplam birim fiyatın esas alınması sonucu fazla ödenen tutarın sorumlulara ödettirilmesine,


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj