Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Kastamonu 2 No’lu Katma Bütçeli İdareler Saymanlık Müdürlüğü

Cevapla
Kullanıcı avatarı
inspector
Onaylı Üye
Mesajlar: 1895
Kayıt: 06 Mar 2012 08:40

Kastamonu 2 No’lu Katma Bütçeli İdareler Saymanlık Müdürlüğü

Mesaj gönderen inspector »

Kararın Çeşidi : 2.Daire Kararı
Kararın Konusu: İhale Mevzuatı ile İlgili Kararlar
Kararın Numarası : 33704
Kararın Tarihi : 26.09.2006

Kastamonu 2 No’lu Katma Bütçeli İdareler Saymanlık Müdürlüğü (TCK 15. Bölge Müdürlüğü) 2004

24980 Resmi Gazete sayılı, 31.12.2002 tarihli, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununa Göre İhalesi Yapılacak Olan Yapım İşlerine İlişkin Fiyat Farkı Hesabında Uygulanacak Esasları belirten Kararnamenin, "Uygulama Esasları" başlıklı 7’nci maddesinin (h) bendinde:

"Birim fiyat sözleşmelerde, sözleşmede birim fiyatı bulunmayan ve yapılması idarece istenen bir iş kalemi için işin devamı sırasında yeni birim fiyat yapılması halinde, bu fiyat, hazırlandığı uygulama ayının rayiçlerine ve şartlarına göre tespit edilir. Belirlenen bu yeni birim fiyatın uygulama ayı fiyat farkı katsayısına (Pn) bölünerek bulunan fiyatı, iş kaleminin miktarı ile çarpılır ve bulunan tutar hakedişteki sözleşme birim fiyatları ile yapılan işler sütununa dahil edilerek yeni iş kaleminin sözleşme bazında bedeli yükleniciye ödenir. Bu iş kalemine ait fiyat farkı ise, uygulama ayının indeksleri üzerinden hesaplanarak bulunur.” denilmektedir.

Buna göre ihale yapıldıktan sonra, ihale sürecinde yeni birim fiyat yapma ihtiyacı olursa, bu iş için de fiyat farkı verilmesi öngörülüyorsa, yeni birim fiyatın hazırlandığı uygulama ayının Pn katsayısına bölünerek, fiyat sözleşme fiyatlarına çekilmiş olur. Bu şekilde fiyat farkı ödemelerinde mükerrerlik ortadan kalkmış olur.

Açıklanan nedenlerle, Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü İdari Binaları ve Tesisleri Onarım işinde yeni birim fiyat düzenlendikten sonra, fiyat farkı verilmesi öngörülen işlerde, yeni birim fiyatın düzenlendiği ayın Pn (Fiyat Farkı Katsayısı) katsayısına bölünmemesi sonucu fazla ödenen tutarın sorumlulara ödettirilmesine,


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj