Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

İnönü Üniversitesi Bütçe Dairesi Başkanlığı 2004

Kullanıcı avatarı
inspector
Onaylı Üye

Mesaj gönderen inspector »

Kararın Çeşidi : 4.Daire Kararı
Kararın Konusu: Personel Mevzuatı ile İlgili Kararlar
Kararın Numarası : 30219
Kararın Tarihi : 08.06.2006

2914 Sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanununun ek ders ücretine ilişkin 11’inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan hükme göre, bir öğretim elemanına teorik ders yada diğer faaliyetler için ek ders ücreti ödenebilmesi için, bu ders ve faaliyetlerin haftalık ders programında yer alması ve öğretim elemanının bu ders veya faaliyetleri bilfiil bizzat bulunmak ve yapmak suretiyle yürütmesi gerekmektedir.

Değişik işyerlerinde staj yapmakta olan öğrencilerin öğretim elemanınca denetlenmesinin ise haftalık ders programında yer alan ve öğretim elemanınca bilfiil, bizzat bulunmak ve yapmak suretiyle yürüttüğü teorik ya da uygulamalı öğretim faaliyeti kapsamında düşünülmesi mümkün olmadığı gibi 2914 sayılı Kanunun 11’inci maddesinde bu tür staj denetimleri için ders ücreti ödeneceğine ilişkin herhangi bir hüküm de bulunmamaktadır.

Dolayısıyla, ders programında yer almayan staj çalışmalarının denetlenmesi adı altında ek ders ücreti ödenmesinin mümkün olmadığına,