Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Yönetmelik Taslakları ile İlgili Kararlar

Kullanıcı avatarı
inspector
Onaylı Üye

Yönetmelik Taslakları ile İlgili Kararlar

Mesaj gönderen inspector »

Kararın Çeşidi : Daireler Kurulu Kararı
Kararın Konusu: Yönetmelik Taslakları ile İlgili Kararlar
Kararın Numarası : 811/2
Kararın Tarihi : 01.04.1992

ÖZET : Araştırma Merkezi döner sermaye işletmesi yönetmeliği taslağı hakkında görüş bildirilebilmesi için öncelikle hukuken kurulmuş bir araştırma merkezinin mevcut olması gerektiği hk.

..............Üniversitesi Rektörlüğünce hazırlanıp Yükseköğretim Kurulunun onayı Maliye ve Gümrük Bakanlığının görüşü alındıktan sonra 832 sayılı Kanunun 105'inci maddesi hükmü uyarınca Sayıştay'a gönderilmiş bulunan ......... Üniversitesi........Tarımsal Araştırma Merkezi ................Döner Sermaye İşletmesi Yönetmeliği" taslağının görüşülmesine geçilmeden önce söz alan Üye ....................tarafından;"Söz konusu araştırma merkezi döner sermaye işletmesi Yönetmeliği taslağı hakkında görüş bildirilebilmesi için öncelikle, hukuken kurulmuş bir araştırma merkezinin mevcut olması, bunun için de 2547 sayılı Kanunun değişik 7'nci maddesi d/2 fıkrası hükmünün öngördüğü Yükseköğretim Kurulu Kararının ve merkezin faaliyet alanı ve teşkilatını belirleyen yayımlanmış bir yönetmeliğinin başka bir ifade ile mevzuatının bulunması icabetmekte olduğu halde, Başraportörlükçe yapılan araştırma sonucu söz konusu merkezin kuruluşuna ilişkin Yükseköğretim Kurulu Kararının mevcut olduğu ancak Resmi Gazete'de yayımlanmış bir yönetmeliklerinin bulunmadığı anlaşıldığından, bu aşamada taslak hakkında görüş bildirilmesinin mümkün olmadığının" ileri sürülmesi üzerine yapılan görüşmeler sonucunda;...................Üniversitesi............Tarımsal Araştırma Merkezinin kuruluşuna ilişkin olarak, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun, yükseköğretim kurumlarının görevlerinin sayıldığı 7'nci maddesi d/2 fıkrası hükmünün öngördüğü 27.9.1990 tarih ve 901217 sayılı Yükseköğretim Kurulu Kararının mevcut olduğu, diğer bir deyişle merkezin kuruluşuna ilişkin onayın bulunduğu ancak, merkezin teşkilatı, organları, faaliyet alanlarını belirleyen yayımlanmış bir yönetmelikleri bulunmadığı yani merkezin hukuken tesis edilmediği anlaşılmıştır.Bu durumda bahse konu Araştırma Merkezi Döner Sermaye İşletmesi Yönetmeliği taslağı hakkında görüş bildirilebilmesi için öncelikle hukuken kurulmuş bir merkezin mevcut olması icabettiğinden bu aşamada taslak hakkında görüş bildirilmesinin mümkün bulunmadığı ve taslağın.............. Üniversitesine iadesi uygun olacağına oybirliğiyle,karar verildi.