Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Teknik personelin hizmet içi eğitim süresi

Kullanıcı avatarı
inspector
Onaylı Üye

Teknik personelin hizmet içi eğitim süresi

Mesaj gönderen inspector »

Kararın Çeşidi : Temyiz Kurulu Kararı
Kararın Konusu: Personel Mevzuatı ile İlgili Kararlar
Kararın Numarası : 22718
Kararın Tarihi : 03.03.1992

KONU : Teknik personelin hizmet içi eğitim süresinde büroda çalışanlar için verilen iş güçlüğü puanlarının ödeneceği ayrıca teminindeki güçlük puanlarının ise kalkınmada öncelikli yöreler için öngörülen %30 zamlı olarak ödenmeyeceği.

Teknik Personelden bazılarının kurs veya hizmet içi eğitim seminerine katıldıkları sürece hizmet yerlerine göre değil büroda çalışanlar için verilen iş güçlüğü puanlarını almaları gerektiği ayrıca temininde güçlük puanlarının da ikinci derece kalkınmada öncelikli yöreler için öngörülen %30 zamlı olarak ödeme yapılmaması gerekirken yapılması nedeniyle tazmin hükmolunmuştur.

Dilekçi kendisinin kursa hoca olarak katıldığını belirterek itiraz etmekte ise de Genel İdare Hizmetleri sınıfında bulunan adı geçenin yan ödemesinin (B) Teknik Hizmetler bölümü dipnot 1'e göre "Bu bölümdeki görev unvanlarının kadroları Genel İdare veya Yardımcı Hizmetler sınıfına dahil edilmiş olması halinde dahi bu bölümde yazılı zamlar ödenir" ibaresinden yararlanılarak bu bölümden aldığı anlaşılmaktadır. Bu bölümdeki zam ve tazminatlar da fiilen çalışılan görev mahalline göre belirlendiğinden adı geçene kendi görev mahallinde fiilen çalışmayıp bir nevi büro çalışması sayılabilecek kursta öğretmenlik yaptığı süre zarfında büroda çalışanlara verilen yanödemenin verilmesi gerekmektedir.

(B) bölümü dipnot 5'te yer alan %30 öncelikli yer ilavesi için kesin olarak kadronun teknik hizmetler sınıfında bulunması şartı getirildiğinden aslında kadrosu genel idare hizmetleri sınıfında bulunan adı geçene fiili hizmet yerinde de bu ilavenin yapılmaması gerekmektedir. Bu durumda adı geçenin Nisan ayındaki 10 günlük hizmet mahallindeki çalışması karşılığı verilen %30 ilaveye de tazmin denilmesi gerekmekte ise de, aleyhe bozulma olamayacağından tazmin hükmünün tasdikine, karar verildi.