Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Aynı gün için, birden fazla huzur ücreti ödenebileceği.

Cevapla
Kullanıcı avatarı
inspector
Onaylı Üye
Mesajlar: 1895
Kayıt: 06 Mar 2012 08:40

Aynı gün için, birden fazla huzur ücreti ödenebileceği.

Mesaj gönderen inspector »

Kararın Çeşidi : Temyiz Kurulu Kararı
Kararın Konusu: Personel Mevzuatı ile İlgili Kararlar
Kararın Numarası : 22598
Kararın Tarihi : 19.11.1991

KONU : Aynı kişilerin birden fazla komisyonda görevli olmaları halinde, ilgililere, aynı gün için, birden fazla huzur ücreti ödenebileceği.213 sayılıverdi Usul Kanununun 92'inci maddesi uyarınca ödenen huzur ücretlerinin, 1983/2 sıra nolu V.U.K. İç Genelgesi hükümlerine aykırı olarak, her toplantı günü yerine her oturum başına ödenmiş olması sebebiyle tazmin hükmü verilmiştir.

Anılan İç Genelgede "her toplantı günü" için huzur ücreti ödenmesi öngörülmüş olduğu cihetle, aynı komisyonun bir günde birden fazla yapılan oturum veya toplantılarına katılmış olsalar dahi, ilgililere aynı gün için birden fazla huzur ücreti ödenmesi mümkün bulunmamaktadır.

Ancak belgeler üzerinde yapılan incelemede; ilgililere aynı gün için birden fazla ücret ödenmiş olmasına rağmen, bu ücretlerin, tek bir komisyonun çalışmaları ile ilgili olmadığı, aynı kişilerin birden fazla komisyonda görevli olmaları sonucunda Takdir Komisyonu, Uzlaşma Komisyonu vb. farklı komisyonlarda yapmış bulundukları çalışmalarının karşılığı olduğu anlaşılmaktadır.

Dayanakları ayrı ayrı maddeler olan ve tamamen ayrı görev ifa edilen bu farklı komisyonlarda görev yapan kişilere ücret ödenmesi sırasında, tespit edilmiş olan günlük ücretin, her komisyon için ayrı ayrı dikkate alınması gerekmektedir. Nitekim Maliye Bakanlığı, 23.9.1981 gün ve GEL: PER: 2131456-676 sayılı Genelgesinde bu hususu açıkça belirtmiştir.

Açıklanan nedenlerle Dilekçi iddialarının kabulüne ve 543 sayılı İlâmın 1'inci maddesiyle tesis edilmiş bulunan ................ liraya ilişkin tazmin hükmünün kaldırılmasına, karar verildi.


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj