Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Mülki İdare Amirliği Hizmet Tazminat farkının ödenemeyeceği

Cevapla
Kullanıcı avatarı
inspector
Onaylı Üye
Mesajlar: 1895
Kayıt: 06 Mar 2012 08:40

Mülki İdare Amirliği Hizmet Tazminat farkının ödenemeyeceği

Mesaj gönderen inspector »

Kararın Çeşidi : Temyiz Kurulu Kararı
Kararın Konusu: Personel Mevzuatı ile İlgili Kararlar
Kararın Numarası : 22442
Kararın Tarihi : 12.03.1991

KONU : Kaymakam kadrosuna vekalet eden kaymakam vekillerine, işgal ettikleri kadroları gereği aldıkları%25 oranındaki Mülki İdare Amirliği Hizmet Tazminatı ile, vekâlet ettikleri kaymakamlık kadro derecesi için öngörülen %35 oranındaki Mülki İdare Amirliği Hizmet Tazminat farkının ödenemeyeceği.270 sayılı İlâmın 1'inci maddesiyle, 1'inci derece kadrolu Kaymakam kadrosuna vekâlet eden Kaymakam vekillerine kendilerine ödenen %25 oranındaki Mülki İdare Amirliği Hizmet Tazminatı ile vekâlet ettikleri kaymakamlık kadro derecesi için öngörülen %35 oranındaki Mülki İdare Amirliği Hizmet Tazminatı farkının ödenmesi nedeniyle.........liraya tazmin hükmolunmuştur.

2424 sayılı Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Tazminatı Kanununun 29.11.1984 gün ve 243 sayılı KHK ile değişik 1'inci maddesinin 1'inci bendinde; "Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolara atanmış bulunanlara en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) Mülkiye Müfettişleri için %40, 1,2 ve 3'üncü dereceli kadrolarda bulunanlar için %35 diğerleri için %25 oranında "Mülki İdare Amirliği Hizmet Tazminatı" ödenir" denilmektedir.

Madde metnine göre, bahse konu tazminata hak kazanmada, önde gelen koşul "Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfına dahil bir kadroya atanmış olmak" gelmektedir. Bu sınıfa atanabilecek kariyere sahip kişiler için öngörülen tazminat, sınıf dahilinde elde edilen kariyerin niteliği ile atanılan kadro derecesine göre de değişik oranlarda tespit edilmiştir. Bu nedenle tazminata hak kazanmada kişisel kariyer ile buna bağlı olarak ilgilinin asaleten atanmış olduğu kadro derecesi esas alınmalıdır.

Bu itibarla yüksek oranda tazminat öngörülen bir kadroya vekâleten atanmış olsa dahi, söz konusu tazminatın ödenmesinde ilgilinin sahip olduğu kariyer ve buna bağlı kadro derecesi esas olduğundan vekaleten atanılan kadro derecesi üzerinden Mülki İdare Amirliği Hizmet Tazminatı ödenmesi mümkün değildir.

Ayrıca, 2424 sayılı Kanun ile 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda vekâlet edilen kadroya ait Mülki İdare Amirliği Hizmet Tazminatının ödeneceğine dair herhangi bir hüküm bulunmadığından bu yöndeki dilekçi iddialarının reddiyle ........... liraya ilişkin tazmin hükmünün tasdikine, karar verildi...


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj