kararara.com da yargı kararı arama ipuçları

(Yargı Kararı Arama Motorumuz Google tarafından desteklenmektedir.)

 

Arama yapmak kolay: tek yapmanız gereken aklınıza geleni arama kutusuna yazıp Enter tuşuna basmanız veya Karar Ara düğmesini tıklamanız. Kararara.com veritabanında yüklü yargı kararlarında aramanızla alakalı içeriği arar.

Çoğunlukla, sadece temel bir sorguyla (aradığınız kelime veya kelime öbeği) tam olarak aradığınız şeyi bulursunuz. Ancak, aşağıdaki ipuçları aramalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Makale genelinde bir arama sorgusunu belirtmek için köşeli parantez [ ] kullanacağız. Burada [ hapis ceza] bir sorgu, [ hapis ] ve [ ceza ] iki ayrı sorgu.

 

Bu dokümanda kararara.com içerisinde yargı kararı arama ile ilgili daha gelişmiş özellikler vurgulanmaktadır. Temel arama çoğunlukla yeterlidir. Ancak yargı kararlarında birden fazla kelimeyi aynı anda sorgulamak veya tam arama yapmak ihtiyacı sık sık karşımıza gelmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak üzere gelişmiş ve detaylı bir sorgulama için bazı ek ipuçlarını aşağıda anlatıyoruz...

 • Kelime öbeği arama ("")
  Kelime gruplarının başına ve sonuna çift tırnak işaretleri koyarak yargı kararlarında, kelimeleri hiçbir değişiklik yapmadan tam oldukları gibi ele almasını söylersiniz. Kelime öbeği aramasında ısrar ettiğinizde, işinize yarayacak sonuçları yanlışlıkla kaçırabilirsiniz. Örneğin, [ "Kasten Yaralama" ] (tırnak işaretleri dahil) araması, Kasten Basit Yaralama içeren sayfaları bulamayacaktır. Ancak içerisinde "Kasten Yaralama" geçen bütün yargı kararları sıralanacaktır.

 • Dışlamak istediğiniz terimler (-)
  Bir kelimenin hemen önüne eksi işareti (-) koymak, arama sonuçlarınızda o kelimeyi içeren sayfaları görmek istemediğinizi belirtir. Eksi işareti, söz konusu kelimenin hemen önüne gelmelidir ve öncesinde boşluk bulunmalıdır. Örneğin, [ hapis-adli para ]sorgusunda eksi işareti, kısa çizgi olarak kullanılmıştır ve dışlama sembolü olarak yorumlanmaz. Bunu yanı sıra [ hapis-adli -para ] sorgusu 'hapis-adli' kelimelerini arar, ancak 'para' kelimesinin geçtiği sayfaları dışlar. Her birinin önüne - işareti koyarak istediğiniz kadar kelimeyi dışlayabilirsiniz. Örneğin, [ hukuk -genel -af -yargıtay ]. - işareti, kelimelerden başka şeyleri de dışlamak için kullanılabilir.

 • Boşlukları doldurma (*)
  * veya diğer adıyla joker karakter, çok kullanışlı olabilen ancak pek bilinmeyen bir özelliktir. Bir sorgu içinde * karakterini kullanırsanız, bu, kararara.com da yıldız işaretini bilinmeyen tüm terimlerin yerine geçecek bir yer tutucu olarak ele almaya çalışmasını ve buna uygun en iyi eşleşmeleri bulmasını söyler. Örneğin, [ Yargıtay * ] araması, pek çok Yargıtay Kararı hakkında sonuçlar gösterir Şu sorgu: [ * komisyonu * tasarısını kabul etti ] TBMM'de farklı komisyonların kabul ettiği çeşitli tasarılar hakkında haberleri gösterir. * işlecinin, kelimelerin bölümlerinde değil, tamamında işe yarayacağına dikkat edin.

 • Tam olduğu gibi arama (+)
  kararara.com eşanlamlı kelimeleri otomatik kullanır ve bu kelimelerin geçtiği sayfaları bulur. Örneğin, "cezaevi" için ceza evi (arada boşluk var) sorgusu. Bir kelimenin hemen başına + işareti ekleyerek (+ işaretinden sonra boşluk olmaması gerektiğini unutmayın) yargı kararlarında, o kelimeyi tam olarak yazdığınız şekilde eşleştirmesini söylersiniz. Tek bir kelimenin başına ve sonuna çift tırnak işareti koymak da aynı işlevi görür.

 • OR (VEYA) işleci
  kararara.com un varsayılan davranışı, aramadaki tüm kelimeleri dikkate almaktır. Birkaç kelimeden herhangi birinin aranmasına özellikle izin vermek isterseniz, OR işlecini kullanabilirsiniz ('OR' kelimesini TÜMÜ BÜYÜK HARF olarak yazmanız gerektiğine dikkat edin). Örneğin, [ Yargıtay 2001 OR 2007 ] sorgusu bu iki yıldan herhangi biri için sonuç getirirken, [ Yargıtay 2001 2007 ] (OR olmadan) aynı sayfada her iki yılı da içeren sonuçları gösterir. OR yerine | sembolü de kullanılabilir. (Bu arada AND (VE) işleci varsayılan davranış olduğundan kullanılması gerekmez.)

 • Temel arama yardımı (Google tarafından beslenen arama motorumuzda daha sağlıklı sorgulama yapabilmek için temel arama yardımı bilgileri)

 

   

Copyright 2010 - 2019