Araç kiralama şirketindeki aracın kiracı tarafından sahte kimlikle satılması • kararara.com

Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Eşya Hukuku Araç kiralama şirketindeki aracın kiracı tarafından sahte kimlikle satılması

Araç kiralama şirketindeki aracın kiracı tarafından sahte kimlikle satılması

Mülkiyet, Menkul, Gayrimenkul, Kat Karşılığı İnşaat, Ayni Hak, Tapu Sicili, Tapu İptali, Tescil, Kadastro, Orman, Zilyetlik, İrtifak, İpotek, Rehin, Muvazaa, Hazine, Ecri Misil, Satış Vaadi...

Muratçakmak Site Üyesi

merhaba,
rente car firmasına aracımı kiraya vermek üzere bıraktım.
firmadan aracı 5 günlüğüne kiralayan şahıs 5. gün sahte kimlikle aracı satıyor.
aracı kiralayan şahıs sahte kimlikle kiralamış.
aynı şahısta sözde ruhsat sahibi(yani ben) ona satış vekaleti vermişim gibi vekalet çıkartıp satış işlemini gerçekleştirmiş.
bizde şuan firmanın kiralama sözleşmesi kiralanınca polise bildirilen evraklar ve diğer tüm belgelerle emniyete müracaat ettik
arabanın yakalanması çıkartıldı.
Araç yakalanınca hemen bana teslimi yapılırmı.
ayrıca evraklar karakolda dolandırıcılık masasınada verildi.
sonuç ne olur.
süreç nasıl işler.

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

Muratçakmak yazdı:
merhaba,
rente car firmasına aracımı kiraya vermek üzere bıraktım.
firmadan aracı 5 günlüğüne kiralayan şahıs 5. gün sahte kimlikle aracı satıyor.
aracı kiralayan şahıs sahte kimlikle kiralamış.
aynı şahısta sözde ruhsat sahibi(yani ben) ona satış vekaleti vermişim gibi vekalet çıkartıp satış işlemini gerçekleştirmiş.
bizde şuan firmanın kiralama sözleşmesi kiralanınca polise bildirilen evraklar ve diğer tüm belgelerle emniyete müracaat ettik
arabanın yakalanması çıkartıldı.
Araç yakalanınca hemen bana teslimi yapılırmı.
ayrıca evraklar karakolda dolandırıcılık masasınada verildi.
sonuç ne olur.
süreç nasıl işler.

Öncelikle geçmiş olsun, aracın size teslimi yapılsa bile yed-i emin olarak yapılır. Çünkü ruhsat sahibi şu anda siz değilsiniz. Ruhsatı tekrar üzerinize alabilmek için hukuk mahkemesinde ruhsat iptali ve tescil davası açmalısınız. Diğer taraftan dolandırıcılık soruşturmaları faillerin bu işi meslek edinmeleri nedeniyle biraz zor ve yavaş ilerlemektedir.
Saygılarımızla...

İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

Muratçakmak Site Üyesi

merhaba
bahse konu araç kiraya verilen ilin savcılığının çıkarttığı yakalama kararıyla
şu an sözde satın alan kişinin bulunduğu ilin karakol ve savcılığına müracaatla yakalatıldı.
aracı, sözde satın alan kişi önce karakol sonra savcılığa çağırıldı ve araç şahıstan teslim alındı.
o ilin savcısı aracı ilk önce getiren kişi yani sözde satın alana yediemin olarak bırakma kararı verdi sonra kararından vazgeçerek
aracı zapt altın aldırarak muhafaza amacıyla otoparka çektirdi.
karşı tarafa vermiş olması zaten sahte evrakla yapılan işlemleri kabul etmesi anlamına gelirdi diye düşünüyorum
herhalde buda usule aykırı olurdu sanırım.
şu an karakol soruşturma dosyası tamamlanmış değil.
Ben yakalama kararını çıkartan savcılıktan aracımın tarafıma teslim edilmesini isteyeceğim.
buranın savcılığı aracın bana teslimi konusunda yazı mı verir.Ve bu yazıyla aracı bulunduğu ilden nasıl alabilirim.
Uygulama nasıl olur, şu aşamada ne yapabilirim yada nasıl bir dilekçeyle müracaat edebilirim
bu tür konuları uygulamasını siz biliyorsunuzdur.
Bana yol gösterir yardımcı olursanız sevinirim.

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

Savcılığın aracı size yediemin olarak teslim edebileceğini önceki cevabımda yazmıştım. O teslim kararına istinaden hangi otoparkta bulunuyorsa polis nezaretinde gider teslim alırsınız.

Ancak aracı teslim almakla iş bitmiyor, tekrar adınıza tescil ettirmelisiniz. Bunun için de hukuk davası açılması gerekir ki tavsiyem bir avukat yardımından faydalanmanızdır.

İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

Muratçakmak Site Üyesi

sizi fazla rahatsız ediyorum biliyorum ama sormam gerekiyor
karakol soruşturması henüz bitmedi.Yani savcılığa karakol evrakları gitmedi.Karakol 3-5 günde evrakları götüreceğiz diyor.
karakoldan evraklar savcılığa gittikten sonramı aracı teslim alma talebiyle savcılığa müracaat etmeliyim
yoksa şu anda yakalama kararını çıkaran savcıya müracaat etsem aracı yediemin olarak bana teslim ederlermi.
sonuçta yakalamayı çıkartan savcı ama elinde evrak olmayınca oda karar verirmi.
gerçi yakalama kararı benim talebimle çıkarıldı bu savcılıkta bellidir herhalde.
avukat tabiki tutucam. uzun bir süreç ve benim halledebileceğim bir iş değil.
en azından şu aşamada arabayı almak istiyorum.
doğru zamanda savcılıktan talepte bulunmak istiyorum ve şu an nasıl bir yol izlemeliyim?
Teşekkürler

Sonraki

• POPULER KONULAR

Dön Eşya Hukuku