YENİ DENETİMLİ SERBESTLİK DÜZENLEMESİNE GÖRE İNFAZ HESAPLAMA ÖRNEĞİ • kararara.com

Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku YENİ DENETİMLİ SERBESTLİK DÜZENLEMESİNE GÖRE İNFAZ HESAPLAMA ÖRNEĞİ

YENİ DENETİMLİ SERBESTLİK DÜZENLEMESİNE GÖRE İNFAZ HESAPLAMA ÖRNEĞİ

Suç ve Cezalar, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Tutuklama, Arama, Elkoyma, Denetimli Serbestlik, Ceza Muhakemesi, İnfaz, Tekerrür, İçtima, Koşullu Salıverilme, Sabıka Kaydı...

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA BAZI KURUM VE KURULUŞLARA İLİŞKİN DÜZENLEME YAPILMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

Karar Sayısı: KHK/671

MADDE 32- 13/12/2004 tarihli ve 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 6- 1/7/2016 tarihine kadar işlenen suçlar bakımından; 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun kasten öldürme suçları (madde 81, 82), üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar (madde 102, 103, 104, 105), özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138), uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu (madde 188) ve İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar hariç olmak üzere, bu Kanunun;

a) 105/A maddesinin birinci fıkrasında yer alan "bir yıl'lık süre "iki yıl",

b) 107 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "üçte iki"lik oran "yarısı",

olarak uygulanır."

Bu çıkan KHK ye göre, yukarıda belirtilen istisna suçların haricinde süreli hapisten cezası kesinleşenler,

Örneğin 6 yıl Hapis Cezası olan bir hükümlü,
6 : 2 = 3 yıl Hapis,
3 - 2 = 1 yıl Hapis
1 yıl ceza evinde yatıp denetimli serbestlikle serbest kalacak.

Yani 4 yıl süreli hapis cezası olan bir hükümlü,
4 : 2 = 2 yıl Hapis,
2 - 2 = 0 Hapis
İnfaz CS. na teslim olacak, infaz hakimliğinden denetimli serbestlik kararı çıkıncaya kadar cezaevinde 3 veya 5 gün yattıktan sonra, denetimli serbestlikle serbest kalacak.

Ancak bu KHK uygulanması için,
- suç tarihi 01.07.2016 dan önce olmalı,
- Yukarıda sayılan istisna tutulan suçları işlememiş olmalı,
- Kişinin mükerrir olmaması gereklidir. Mükerrirler şartla tahliye 1/2 indirimden yararlanamaz, ancak Denetimli serbestlikten yararlanabilir.

NOT: SİTEMİZDE MEVCUT İNFAZ HESAPLAMA PROGRAMI HENÜZ GÜNCELLENMEMİŞ OLUP, GÜN İÇİNDE GEREKLİ GÜNCELLEME YAPILACAK VE SİTEMİZDEN DUYURULACAKTIR.

İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

orkunesen_33 Site Üyesi

yeni çıkan denetimli serbestlik konusuyla ilgili sizden yardım istiyorum

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

orkunesen_33 yazdı:
yeni çıkan denetimli serbestlik konusuyla ilgili sizden yardım istiyorum

Cezanızı yıl ay gün olarak belirtirseniz hesaplama yapalım.

İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

ugura Kıdemli (*) Üye

Sayın admin benim sorum şu şekilde,ben 2-3 kişi ile birlikte özel evrakta sahtecilik suçundan 2 şubat 2016 da savcılığa ifade verdim,bana bu suçtan dava açılırsa suçun işleniş tarihi 1 temmuz 2016 dan önce oldugu için yeni kanuna göremi yoksa dava 1 temmuz 2016 dan sonra açıldıgı için eski kanuna göremi davam sürecek

omurr64 Kıdemli (*) Üye

selam sayın adminim benim bir hata sonucu hırsızlıkdan 2yıl 1ay cezam var ben denetimli serbestlikden yararlana bilirmiyim benim dosyam şu handa yargıtayda göndereli 1yıl 3ay oldu ve bu 2yıl denetimli serbestlik dewamlımı yok ise gecici mi sayın adminim ayrıca eyerki gecici ise bnm dosyam yargıtayda bugünki indirimden dolayı faydalana bilirmiyim tskr ederim saygılarım ile sayın adminim

Sonraki

• POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku