Denetimli serbestlik uygulamaları ve tekerrür • kararara.com

Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Denetimli serbestlik uygulamaları ve tekerrür

Denetimli serbestlik uygulamaları ve tekerrür

Suç ve Cezalar, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Tutuklama, Arama, Elkoyma, Denetimli Serbestlik, Ceza Muhakemesi, İnfaz, Tekerrür, İçtima, Koşullu Salıverilme, Sabıka Kaydı...

cahilerol Site Üyesi

Sayın yetkılı selam uzerınıze olsun.

12 yıl oncesınde ıslemıs oldugum suctan sabıkam var.
2 adette yargıtayda dosyam var su an.
cezalar 1 er yıl.
bu cezalar geldıgınde once gelenı denetımlı ıle cekmeye baslamakmı daha akıllıca.yoksa erteletıp dıgerıde gelınce ıkısını bır hesaplatmakmı?
ılave olarak sunu sormak ısterım.sabıkamdan dolayı tekerure gırermıyım?tekerrure gıren kısı ınfaz erteleme hakkkı kullanabılırmı?
denetımlıden faydalanma sayısında sınır varmı?

elinizie yuregınıze sağlık sımdıden.

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

cahilerol yazdı:
Sayın yetkılı selam uzerınıze olsun.

12 yıl oncesınde ıslemıs oldugum suctan sabıkam var.
2 adette yargıtayda dosyam var su an.
cezalar 1 er yıl.
bu cezalar geldıgınde once gelenı denetımlı ıle cekmeye baslamakmı daha akıllıca.yoksa erteletıp dıgerıde gelınce ıkısını bır hesaplatmakmı?
ılave olarak sunu sormak ısterım.sabıkamdan dolayı tekerure gırermıyım?tekerrure gıren kısı ınfaz erteleme hakkkı kullanabılırmı?
denetımlıden faydalanma sayısında sınır varmı?

elinizie yuregınıze sağlık sımdıden.

Merhaba,

Her iki dosyanız Yargıtay'ca onanırsa ikisi toplanır ve tek bir denetimli serbestlik süresi hesaplanır.

Önce gelen dosyadan denetimli serbestlikten yararlanmaya başlamak daha lehinize diye düşünüyorum. Çünkü Yargıtay ikinciyi onayana kadar belki denetim süreniz tamamlanmış olur.

Tekerrür infazın ertelenmesine engel değildir.

Saygılarımla...

İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

yusuftoprak Site Üyesi

Cevap için teşekkür ediyor ve ılave sunu da sormak ıstıyorum;

Yargıtay da olan dosyamın bırınde verılen kararda : Mükerrirlere özgü infaz rejımıne gore cezasının cekılmesı denmıs.Bu cmk un 5275 sayılı kanunun 17.madedesinde gecen :Mukerrırlere ozgu ınfaz rejımı uygulaması karar verılenler ınfaz ertelenemez diyor ya bıldıgınız uzre.

Ben bu maddeye takılıyormuyum sayın yetkılı?Kendı okumam ıle bakarsam takılıyorum.bu konuda bana nasıl yol gosterırsınız?

Örnek olarak da:Dıyelımkı ılk cezam olan 1 yıllık dosya onaylandı ve geldı,denetımlıden faydalanmaya basladım:hesaba gore 8 ay denetımlı serbestlık ten faydalanıyorum,denetımlı nın 5.ayında imza atar ıken O arada mukerrır dıye belırtılen dosyamda geldı onanıp dıyelım.Onda kesılen ceza 1 yıl 3 ay...Nasıl bır toplama yapılır? Bu konuda yol gosterırsenız mutlu olurum.

selam uzerınıze olsun

yusuftoprak Site Üyesi

Bu arada arkadasımın uyelıgınden beraber bakarken cevabınızı gordum ve onun ısmınden tekrar ek bılgı talep ettım..umarım sakıncası yoktur.

selamlar

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

yusuftoprak yazdı:
Cevap için teşekkür ediyor ve ılave sunu da sormak ıstıyorum;

Yargıtay da olan dosyamın bırınde verılen kararda : Mükerrirlere özgü infaz rejımıne gore cezasının cekılmesı denmıs.Bu cmk un 5275 sayılı kanunun 17.madedesinde gecen :Mukerrırlere ozgu ınfaz rejımı uygulaması karar verılenler ınfaz ertelenemez diyor ya bıldıgınız uzre.

Ben bu maddeye takılıyormuyum sayın yetkılı?Kendı okumam ıle bakarsam takılıyorum.bu konuda bana nasıl yol gosterırsınız?

Örnek olarak da:Dıyelımkı ılk cezam olan 1 yıllık dosya onaylandı ve geldı,denetımlıden faydalanmaya basladım:hesaba gore 8 ay denetımlı serbestlık ten faydalanıyorum,denetımlı nın 5.ayında imza atar ıken O arada mukerrır dıye belırtılen dosyamda geldı onanıp dıyelım.Onda kesılen ceza 1 yıl 3 ay...Nasıl bır toplama yapılır? Bu konuda yol gosterırsenız mutlu olurum.

selam uzerınıze olsun

Doğrudur, mükerrirseniz İnfaz Kanunu 17. maddesine göre ertelemeden yararlanamazsınız. Yukarıda tekerrür denetimli serbestliğe engel değildir yazacakken yanlışlıkla ertelemeye engel değildir yazmışız.

Hesaplama sonucunuz:

Sanığa verilen içtimalı her iki ceza toplamı 2 yıl 3 ay 0 gün hapis cezasıdır.

Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 1 YIL 8 AY 10 GÜN HAPİS cezasıdır.

Sanığın denetimli serbestlikte geçirdiği toplam 5 ay sonuç cezadan düşüldüğünde NETİCETEN YATARI: 1 YIL 3 AY 10 GÜN HAPİS cezasıdır.

Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

Sanık 0 YIL 8 AY 10 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

Sonraki

• POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku