Denetimli Serbestlik Devam Ederken Uyusturucu Madde ile Yakalanma • kararara.com

Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Denetimli Serbestlik Devam Ederken Uyusturucu Madde ile Yakalanma

Denetimli Serbestlik Devam Ederken Uyusturucu Madde ile Yakalanma

Suç ve Cezalar, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Tutuklama, Arama, Elkoyma, Denetimli Serbestlik, Ceza Muhakemesi, İnfaz, Tekerrür, İçtima, Koşullu Salıverilme, Sabıka Kaydı...

mannesman32 Site Üyesi

Oncelıkle boyle bır yardımlasma platformu olusturdugunuz ıcın sızlere cok tesekkur edıyorum ve allah hepınızın yardımcısı olsun dıyorum.

Konuyu sıze acıklayıcı bir dılle anlatayım.Gectıgımız kurban bayramında uyusturucu hap kullandıgım da bozuk yada zehirli cıktıgı ıcın fenalastım ve gece zor da olsa acıle gıttım.orda herseyı anlattım uyusturucu hap aldıgımı ve bu yuzden fenaslastıgımı soyledım dogru teshıs ve mudahaleyı yapsınlar dıye.Sonra saglık durumum ıyılesınce karakolda ıfade verdım ve cıktım.uzun bi zaman sonra bana Denetimli Serbestlik Kagıdı geldı.gittim denilenleri aynen yaptım gunu gunune gıttım ıdrar verdim.hemen ılk 3 ıdrarımda temiz cıktı ama denetimli sürem basladıgı tarıhten bir sonraki yılkı tarihe kadar devam edıcegı soylendı.

Sonra gecen gun ıkı arkadas yururken ustum doluydu.polis bize seslendi ve cagırdı ustumuzu aramak ıcın.bende bi anlık panikle kacmaya basladım.kactıktan snra polıslerde kovalamaya basladı onlarla goz temasını kestıgım anda ustumdekilerı bi yere attım ve sonra durdum bekledim yakaladılar.kostugum yerlerı goz temasının kesıldıgı yerlerı aradılar ve attıklarımı buldular.ama ben kabul etmedım ben atmadım dedim korktum ve kactım dedım.Parmak ızı veya kamera goruntusu cıkar mı ?
Benim oldugu halde benim degil diye yalan soylemem alıcagım sucu ne oranda arttırır ?

Sonra bizi alıp karakola goturduler ıfademızı aldılar.Sımdı beni nasıl bir surec bekliyor ? Denetimli serbestlikim surerken onuda bozmus oldum hemde boyle bı olay da basıma geldi.mahkeme ne zaman olur ? denetimligim biterse o zamana kadar yeni mahkemede bir daha denetimlilik cıkar mı ? Hapis kararı cıkar mı ? Cok pısmanım ama ıste 1 nısubet bin nasihattan ıyıdır mısalı basımıza bisey gelmeden anlayamıyo ınsan.suan bunları yazarken bile utanıyorum ama gunlerdır uyku uyuyamıyorum ne olucak ne biticek diye dusunmekten ınsallah burdan bana yardımcı yol gosterıcı abilerim cıkar.Hepinizden Allah Razı Olsun sımdıden.

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

Madde 191- (Değişik: 18/6/2014 – 6545/68 md.)
(1) Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya
uyarıcı madde kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Bu suçtan dolayı başlatılan soruşturmada şüpheli hakkında 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi
Kanununun 171 inci maddesindeki şartlar aranmaksızın, beş yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar
verilir. Cumhuriyet savcısı, bu durumda şüpheliyi, erteleme süresi zarfında kendisine yüklenen yükümlülüklere uygun
davranmadığı veya yasakları ihlal ettiği takdirde kendisi bakımından ortaya çıkabilecek sonuçlar konusunda uyarır.
(3) Erteleme süresi zarfında şüpheli hakkında asgari bir yıl süreyle denetimli serbestlik tedbiri uygulanır. Bu süre
Cumhuriyet savcısının kararı ile üçer aylık sürelerle en fazla bir yıl daha uzatılabilir. Hakkında denetimli serbestlik tedbiri
verilen kişi, gerek görülmesi hâlinde denetimli serbestlik süresi içinde tedaviye tabi tutulabilir.
(4) Kişinin, erteleme süresi zarfında;
a) Kendisine yüklenen yükümlülüklere veya uygulanan tedavinin gereklerine uygun davranmamakta ısrar etmesi,
b) Tekrar kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi veya bulundurması,
c) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması,
hâlinde, hakkında kamu davası açılır.
(5) Erteleme süresi zarfında kişinin kullanmak için tekrar uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi
veya bulundurması ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması, dördüncü fıkra uyarınca ihlal nedeni sayılır ve ayrı bir
soruşturma ve kovuşturma konusu yapılmaz.
(6) Dördüncü fıkraya göre kamu davasının açılmasından sonra, birinci fıkrada tanımlanan suçun tekrar işlendiği
iddiasıyla açılan soruşturmalarda ikinci fıkra uyarınca kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilemez.
(7) Şüpheli erteleme süresi zarfında dördüncü fıkrada belirtilen yükümlülüklere aykırı davranmadığı ve yasakları ihlal
etmediği takdirde, hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilir.
(8) Bu Kanunun;
a) 188 inci maddesinde tanımlanan uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti,
b) 190 ıncı maddesinde tanımlanan uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma,
suçundan dolayı yapılan kovuşturma evresinde, suçun münhasıran bu madde kapsamına girdiğinin anlaşılması
hâlinde, sanık hakkında bu madde hükümleri çerçevesinde hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilir.
(9) Bu maddede aksine düzenleme bulunmayan hâllerde, Ceza Muhakemesi Kanununun kamu davasının açılmasının
ertelenmesine ilişkin 171 inci maddesi veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin 231 inci maddesi hükümleri
uygulanır.

Öncelikle geçmiş olsun, Anlattığınıza göre, polis tutanağı doğrultusunda hakkınızda soruşturma başlatılır. Fakat beş yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verilir. Bu süre zarfında denetim tedbirlerine uyduğunuz sürece hapse girmezsiniz. Ayrıntılar için yukarıdaki maddeyi inceleyebilirsiniz.

İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

mannesman32 Site Üyesi

admin yazdı:
Madde 191- (Değişik: 18/6/2014 – 6545/68 md.)
(1) Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya
uyarıcı madde kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Bu suçtan dolayı başlatılan soruşturmada şüpheli hakkında 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi
Kanununun 171 inci maddesindeki şartlar aranmaksızın, beş yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar
verilir. Cumhuriyet savcısı, bu durumda şüpheliyi, erteleme süresi zarfında kendisine yüklenen yükümlülüklere uygun
davranmadığı veya yasakları ihlal ettiği takdirde kendisi bakımından ortaya çıkabilecek sonuçlar konusunda uyarır.
(3) Erteleme süresi zarfında şüpheli hakkında asgari bir yıl süreyle denetimli serbestlik tedbiri uygulanır. Bu süre
Cumhuriyet savcısının kararı ile üçer aylık sürelerle en fazla bir yıl daha uzatılabilir. Hakkında denetimli serbestlik tedbiri
verilen kişi, gerek görülmesi hâlinde denetimli serbestlik süresi içinde tedaviye tabi tutulabilir.
(4) Kişinin, erteleme süresi zarfında;
a) Kendisine yüklenen yükümlülüklere veya uygulanan tedavinin gereklerine uygun davranmamakta ısrar etmesi,
b) Tekrar kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi veya bulundurması,
c) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması,
hâlinde, hakkında kamu davası açılır.
(5) Erteleme süresi zarfında kişinin kullanmak için tekrar uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi
veya bulundurması ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması, dördüncü fıkra uyarınca ihlal nedeni sayılır ve ayrı bir
soruşturma ve kovuşturma konusu yapılmaz.
(6) Dördüncü fıkraya göre kamu davasının açılmasından sonra, birinci fıkrada tanımlanan suçun tekrar işlendiği
iddiasıyla açılan soruşturmalarda ikinci fıkra uyarınca kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilemez.
(7) Şüpheli erteleme süresi zarfında dördüncü fıkrada belirtilen yükümlülüklere aykırı davranmadığı ve yasakları ihlal
etmediği takdirde, hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilir.
(8) Bu Kanunun;
a) 188 inci maddesinde tanımlanan uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti,
b) 190 ıncı maddesinde tanımlanan uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma,
suçundan dolayı yapılan kovuşturma evresinde, suçun münhasıran bu madde kapsamına girdiğinin anlaşılması
hâlinde, sanık hakkında bu madde hükümleri çerçevesinde hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilir.
(9) Bu maddede aksine düzenleme bulunmayan hâllerde, Ceza Muhakemesi Kanununun kamu davasının açılmasının
ertelenmesine ilişkin 171 inci maddesi veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin 231 inci maddesi hükümleri
uygulanır.

Öncelikle geçmiş olsun, Anlattığınıza göre, polis tutanağı doğrultusunda hakkınızda soruşturma başlatılır. Fakat beş yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verilir. Bu süre zarfında denetim tedbirlerine uyduğunuz sürece hapse girmezsiniz. Ayrıntılar için yukarıdaki maddeyi inceleyebilirsiniz.

Cok tesekkur ederım.ama bu yakalanmam oldugu zaman suren denetimliligim var yani onu bozmus oldum bundan dolayı sıkıntı cıkar mı ? o olmamıs olsa zaten dırek denetimli alırdım kafamı karıstıran o.

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

Önceki suçtan süren denetimli serbestlik tedbirine uygun davranmamış olmanızın ikinci suçun sonucuna bir etkisi olmaz. İkinci suçtan yine kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı ile denetimli serbestlik alırsınız.

Fakat 6545 sayılı kanunun 85/3. maddesinde "hakkında daha önce denetimli serbestlik veya tedavi kararı verilmiş olup da bu yükümlülükleri ihlal eden kişilerin yargılanmasına devam olunur." şeklinde belirtildiğinden ilk suçtan yeniden yargılama başlar ve kuvvetle muhtemel alt sınırı 1 yıl olmak üzere hapis cezası alırsınız.

Saygılarımla...

İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

mannesman32 Site Üyesi

admin yazdı:
Önceki suçtan süren denetimli serbestlik tedbirine uygun davranmamış olmanızın ikinci suçun sonucuna bir etkisi olmaz. İkinci suçtan yine kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı ile denetimli serbestlik alırsınız.

Fakat 6545 sayılı kanunun 85/3. maddesinde "hakkında daha önce denetimli serbestlik veya tedavi kararı verilmiş olup da bu yükümlülükleri ihlal eden kişilerin yargılanmasına devam olunur." şeklinde belirtildiğinden ilk suçtan yeniden yargılama başlar ve kuvvetle muhtemel alt sınırı 1 yıl olmak üzere hapis cezası alırsınız.

Saygılarımla...

Benim suan suren denetımlılıgımde en ufak sıkıntı yok tahlıllerıme gıttım denilen gunde gıttım tahlillerim temiz cıktı ve aralık ayında bitıcek.ama bu ıkıncı yakalanmam buna etkı olur mu mahkeme kararı cıkmadan kesın hukum gıyılmeden.anlatamıyorum da tam olarak.yani bu ıkıncı olay aralık ayına kadar netlesmezse aralık ayında denetımlılıgım bıtınce hersey duzgun gıtmıs olmuyor mu ? yoksa bu ıkıncı yakalatmamda hemen daha hıc bısey kesınlesmemısken dırek denetimli serbestlik mudurlugune haber verilir mi ?

ben bu ıkıncı olayı saymazsanız halı hazırda kı devam eden denetimli serbestlik süresinde herseye uyuyorum bu olayı saymaz ısek.
allahım su ıslerden bi hapıs cezası almadan kurtulsak tovbe bi daha mı.

Sonraki

• POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku